Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظامیان شورشی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر مالی را بازداشت کردند

گروهی از نظامیان در مالی
گروهی از نظامیان در مالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک منبع رسمی تائید کرد که رئيس‌جمهوری و نخست‌وزیر مالی تحت نظر گروهی از «سربازان طغیان‌گر» به سر می‌برند.

آگهی

یکی از رهبران نظامیان شورشی در مالی روز سه شنبه اعلام کرد که ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری و بوبو سیسه، نخست وزیر این کشور بازداشت شده اند.

به گفته این نظامی شورشی که نخواست نامش فاش شود رئیس جمهوری مالی در منزل خود در باماکو، پایتخت این کشور بازداشت شده است. یک منبع رسمی نیز تائید کرده است که رئيس جمهوری و نخست وزیر مالی تحت نظر گروهی از «سربازان طغیان گر» به سر می برند.

گروهی از نظامیان پیش از این در باماکو اقدام به شلیک تیر هوایی کرده بودند. اقدام نظامیان شورشی که تلاش برای کودتا به نظر می رسد در حالی روی می دهد که مخالفان ابراهیم ابوبکر کیتا طی ماههای گذشته با برگزاری تظاهرات خواستار کناره گیری او از قدرت شده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مالی پیش از این در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز شاهد کودتای نظامیان بود. حوادث روز سه شنبه مانند کودتای هشت سال پیش از شهر کاتی آغاز شد. بنا به گزارش ها گروهی از نظامیان در این شهر شماری از افسران ارشد نظامی را بازداشت کردند.

تظاهرکنندگان ضددولتی در باماکو از اقدامات نظامیان شورشی استقبال کرده اند. برخی از آنها ساختمان متعلق به وزیر دادگستری مالی را به آتش کشیدند.

فرانسه، آمریکا و کشورهای غرب آفریقا پیش از اعلام بازداشت رئیس جمهوری و نخست وزیر مالی از هرگونه تلاش برای سرنگونی دولت این کشور ابراز نگرانی کرده بودند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه همزمان با ناآرامی های در مالی با همتایان خود در نیجریه، ساحل عاج و سنگال درباره وضعیت در مالی تلفنی گفتگو کرد. فرانسه از حدود هفت سال پیش به همراه سازمان ملل برای بازگرداندن ثبات به مالی تلاش می کند. حدود ۵۱۰۰ نظامی فرانسوی برای مقابله با افراط گرایان در منطقه صحرای بزرگ آفریقا (ساحل) به ویژه در مالی حضور دارند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تحولات مالی تلاش برای کودتا در این کشور را محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه مالی‌: ایرنا نقل قول‌ من درباره الگو گرفتن از ایران در مقابله با تحریم‌ها را حذف کند

نظامیان شورشی مالی وعده برگزاری انتخابات دادند؛ اِکُواس خواستار تحریم آنان شد

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی