رهبر مخالفان دولت بلاروس: اتحادیه اروپا نتایج انتخابات را به رسمیت نشناسد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات در بلاروس
تظاهرات در بلاروس   -  Copyright  AP Photo

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزسیون بلاروس روز چهارشنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) از اتحادیه اروپا خواست تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری «متقلبانه» این کشور را رد کند.

خانم تیخانووسکایا که هفته گذشته در پی اعلام نتایج انتخابات به لیتوانی گریخت، در ویدئویی خطاب به شورای اروپا گفت: «من از شما می‌خواهم که این انتخابات تقلب‌آمیز را به رسمیت نشناسید. آقای لوکاشنکو مشروعیت خود پیش چشمان ملت و دنیا از دست داده است.»

کمیسیون انتخابات بلاروس می‌گوید خانم تیخانووسکایا که در انتخابات اخیر به عنوان نامزد اپوزسیون حضور یافته بود، تنها ۱۰ درصد آرا را کسب کرده است. نتیجه‌ای که خانم تیخانووسکایا آن را رد می‌کند. وی از زمان خروج از کشور با انتشار ویدئوهایی خواستار ادامه اعتراضات ضد دولتی در کشور شده است.

اعتراض‌های خیابانی به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از یکشنبه گذشته و به دنبال اعلام پیروزی الكساندر لوكاشنكو با کسب نزدیک به ۸۰ درصد آراء آغاز شد. آقای لوکاشنکو بدین ترتیب برای ششمین بار پیاپی به عنوان رئیس جمهوری بلاروس انتخاب شد.

مخالفان آقای لوکاشنکو می گویند که او در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا برای یک دوره دیگر قدرت را در بلاروس در دست بگیرد. در مقابل آقای لوکاشنکو این اتهامات را رد می‌کند.

اعتراض‌های سراسری در بلاروس که با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده، تا کنون حداقل یک کشته و صدها زخمی و بازداشتی بر جا گذاشته است.

آقای لوکاشنکو برای غلبه بر اعتراضات از ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تقاضای کمک کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید