Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رهبر مخالفان دولت بلاروس: اتحادیه اروپا نتایج انتخابات را به رسمیت نشناسد

تظاهرات در بلاروس
تظاهرات در بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوتلانا تیخانووسکایا رهبر اپوزسیون بلاروس روز چهارشنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) از اتحادیه اروپا خواست تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری «متقلبانه» این کشور را رد کند.

آگهی

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزسیون بلاروس روز چهارشنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) از اتحادیه اروپا خواست تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری «متقلبانه» این کشور را رد کند.

خانم تیخانووسکایا که هفته گذشته در پی اعلام نتایج انتخابات به لیتوانی گریخت، در ویدئویی خطاب به شورای اروپا گفت: «من از شما می‌خواهم که این انتخابات تقلب‌آمیز را به رسمیت نشناسید. آقای لوکاشنکو مشروعیت خود پیش چشمان ملت و دنیا از دست داده است.»

کمیسیون انتخابات بلاروس می‌گوید خانم تیخانووسکایا که در انتخابات اخیر به عنوان نامزد اپوزسیون حضور یافته بود، تنها ۱۰ درصد آرا را کسب کرده است. نتیجه‌ای که خانم تیخانووسکایا آن را رد می‌کند. وی از زمان خروج از کشور با انتشار ویدئوهایی خواستار ادامه اعتراضات ضد دولتی در کشور شده است.

اعتراض‌های خیابانی به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از یکشنبه گذشته و به دنبال اعلام پیروزی الكساندر لوكاشنكو با کسب نزدیک به ۸۰ درصد آراء آغاز شد. آقای لوکاشنکو بدین ترتیب برای ششمین بار پیاپی به عنوان رئیس جمهوری بلاروس انتخاب شد.

مخالفان آقای لوکاشنکو می گویند که او در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا برای یک دوره دیگر قدرت را در بلاروس در دست بگیرد. در مقابل آقای لوکاشنکو این اتهامات را رد می‌کند.

اعتراض‌های سراسری در بلاروس که با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده، تا کنون حداقل یک کشته و صدها زخمی و بازداشتی بر جا گذاشته است.

آقای لوکاشنکو برای غلبه بر اعتراضات از ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تقاضای کمک کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهره «ربوده شده» اپوزیسیون بلاروس در مرز اوکراین دستگیر شد

لوکاشنکو: معترضان را جارو می‌کنیم و از اپوزیسیون به دادگاه شکایت می‌بریم

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند