تیخانووسکایا برای رهبری اپوزیسیون بلاروس اعلام آمادگی کرد

Sunday, July 19, 2020, file photo, Sviatlana Tsikhanouskaya, candidate for the presidential elections, reacts during a meeting with her supporters in Minsk, Belarus.
Sunday, July 19, 2020, file photo, Sviatlana Tsikhanouskaya, candidate for the presidential elections, reacts during a meeting with her supporters in Minsk, Belarus. Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من آماده‌ام که مسئولیت را برعهده بگیرم و در این دوره به‌عنوان رهبر ملی عمل کنم.»

آگهی

سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز دوشنبه اعلام کرد که آماده است رهبری مخالفان را برعهده بگیرد.

او همچنین خواستار ایجاد راه‌کار قانونی شد تا انتخابات جدید ریاست جمهوری به شکلی عادلانه برگزار شود.

وی در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد از نیروهای امنیتی خواست تا از حمایت از دولت الکساندر لوکاشنکو دست بکشند و وعده داد که در این صورت مشمول عفو قرار می‌گیرند.

ویدئوی تیخانووسکایا یک روز پس از آنکه معترضان بلاروسی شعار «کناره‌گیری» لوکاشنکو را در مینسک، پایتخت فریاد زدند، منتشر شد. در این ویدئو این سیاستمدار اپوزیسیون می گوید: «من آماده‌ام که مسئولیت را برعهده بگیرم و در این دوره به‌عنوان رهبری ملی عمل کنم.»

این معلم سابق زبان انگلیسی با گسترش اعتراضات ضد دولتی در بلاروس به یکی از چهره‌های پیشروی مخالف آقای لوکاشنکو تبدیل شد. اعتراضاتی که بزرگترین چالش برای مدیریت ۲۶ ساله لوکاشنکو در این کشور است.

خانم تیخانووسکایا هفته گذشته به لیتوانی گریخت و گفت که این تصمیم را به‌خاطر امنیت فرزندانش گرفته است. از زمان خروج از کشور، او با انتشار ویدئوهایی خواستار ادامه اعتراضات ضد دولتی در کشور شده است.

مخالفان آقای لوکاشنکو می گویند که او در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا برای ششمین دوره قدرت را در بلاروس در دست بگیرد. در مقابل آقای لوکاشنکو این اتهامات را رد می‌کند.

کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با آقای لوکاشنکو  برای کمک به بلاروس اعلام آمادگی کرده است.

الکساندر لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ قدرت را در بلاروس در اختیار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش