دومین شب اعتراض‌ها در بلاروس؛ رقیب لوکاشنکو در انتخابات به لیتوانی فرار کرد

دومین شب اعتراض‌ها در بلاروس
دومین شب اعتراض‌ها در بلاروس Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«یکی از معترضان در تلاش بود تا یک ماده انفجاری را به سمت پلیس پرتاب کند اما این ماده در دستان خودش منفجر شد.»

آگهی

یک نفر در دومین شب اعتراضات در بلاروس پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی الکساندر لوکاشنگو برای ششمین دوره پیاپی کشته شد.

هزاران نفر دوشنبه شب ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) به خیابان‌های مینسک پایتخت بلاروس رفتند و شعار داد که لوکاشنکو در انتخابات مقابل رقیبش سوتلانا تیخانووسکایا تقلب کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، شاهدان گفتند که پلیس از گلوله‌های لاستیکی، نارنجک‌های بی‌حس کننده و گاز اشک‌آور استفاده می‌کرد اما در مقابل تظاهرکنندگان با سنگ و موانع دست ساز با نیروهای پلیس مقابله می‌کردند.

پاول، معترض ۳۴ ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: «افراد زیادی مخالف لوکاشنکو هستند هدف ما عزل او است. وی شایسته ریاست جمهوری نیست.»

در همین حال سوتلانا تیخانووسکایا رقیب لوکاشنکو که روز یکشنبه در انتخابات اعلام پیروزی کرده بود به لیتوانی رفته است.

لیناس لینکویسیوس، وزیر خارجه لیتوانی به خبرگزاری فرانسه گفت خانم تیخانووسکایا در این کشور به سر می‌برد و در امنیت است.

این نامزد اپوزسیون که حدود ۱۰ درصد آرا را کسب کرده است پس از برگزاری انتخابات از از لوکاشنکو خواسته بود کناره‌گیری کند. برخی از وضعیت امنیت او پس از پیروزی آقای لوکاشنکو ابراز نگرانی کرده بودند.

لیتوانی کشوری عضو اتحادیه اروپا و پیمان دفاعی ناتو به شمار می‌رود و عموما به چهره‌های اپوزسیون کشورهای بلاروس و همچنین روسیه پناهندگی اعطا می‌کند.

سخنان خانم تیخانووسکایا پس از رفتن به لیتوانی

خانم سوتلانا تیخانووسکایا پس از اینکه خبر رفتن او به لیتوانی منتشر شد، در یک ویدئویی به شرح ماجرا پرداخت و گفت: « فکر می‌کردم که تمام این کارزار مرا به شدت سخت کند، آنقدر مرا توانمند کند تا بتوانم همه چیز را تحمل کنم اما احتمالا من همان زن ضعیفی هستم که از ابتدا بودم.»

وی افزود: « تصمیم بسیار دشواری برای خودم گرفتم. تصمیم را کاملا مستقل گرفتم. نه دوستان، نه بستگان، نه دفتر تبلیغات و نه سرگئی (شوهر زندانی سرگئی تیخانوفسکی) بر آن تأثیر بگذارند.»

وی تاکید کرد: « می دانم که بسیاری مرا درک خواهند کرد، بسیاری هم من را محکوم می‌کنند و بسیاری از من متنفر خواهند شد اما می دانید، خدا نکند فردی مانند من در موقعیت این انتخاب قرار بگیرد.»

از سوی دیگر پلیس گفت شب گذشته فردی در اثر انفجار یک وسیله انفجاری در دستش جان باخت.

گرچه روز گذشته یک سازمان حقوق بشری از کشته شدن یک معترض دیگر در نخستین شب اعتراض‌ها خبر داده بود اما مقام‌های رسمی بلاروس تنها مرگ یک نفر در شب دوم اعتراض‌ها را تایید کرده‌اند.

وزارت کشور بلاروس گفت: «یکی از معترضان در تلاش بود تا یک ماده انفجاری را به سمت پلیس پرتاب کند اما این ماده در دستان خودش منفجر شد.»

هنوز از شمار زخمی‌های اعتراض‌های شب دوم اطلاعات رسمی منتشر نشده است.

رقیب لوکاشنکو پیش‌تر گفته بود که برای جلوگیری از «تحریکات» در تظاهرات شرکت نمی‌کند.

سوتلانا تیخانووسکایا، نامزدی که در انتخابات روز یکشنبه شرکت داشت، همسر سرگئی تیخانوفسکی وبلاگ‌نویس منتقد لوكاشنكو است که به دلیل شرکت در یک گردهم‌آیی توسط مقامات بلاروس بازداشت و از شرکت در انتخابات منع شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج اولیه انتخابات بلاروس حاکی از پیروزی لوکاشنکو با کسب حدود ۸۰ درصد آرا است

تظاهرات هزاران نفری ضد‌دولتی در بلاروس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت