Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لوکاشنکو: معترضان را جارو می‌کنیم و از اپوزیسیون به دادگاه شکایت می‌بریم

الکساندر لوکاشنکو
الکساندر لوکاشنکو Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر لوکاشنکو روز گذشته تظاهرکنندگان را «بازیچهٔ غرب» خواند و گفت معترضان به انتخاب مجددِ خود را از خیابان‌های کشورش «جارو» خواهد کرد.

آگهی

دولت بلاروس روز پنج‌شنبه اعلام کرد با اتهام «تلاش برای در اختیار گرفتن قدرت به‌شکل غیرقانونی» پرونده‌ای را علیه اپوزیسیون تازهٔ این کشور به دادگاه خواهد برد.

روز پنج‌شنبه و پس از‌ آنکه اتحادیهٔ اروپا پیروزی مجدد الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس را، با کسب ۸۰ درصد آرا، در انتخابات به رسمیت نشناخت، هزاران تظاهرکننده در اعتراض به نتیجهٔ انتخابات اخیر این کشور در مینسک و دیگر شهرهای آن راهی خیابان‌ها شدند.

رئیس جمهوری ۶۵ سالهٔ بلاروس که از ۲۶ سال پیش بر مسند قدرت تکیه زده، روز گذشته تظاهرکنندگان را «بازیچهٔ غرب» خواند و گفت معترضان به انتخاب مجددِ خود را از خیابان‌های کشورش «جارو» خواهد کرد.

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزسیون بلاروس که پس از انتخابات به لیتوانی گریخته، روز چهارشنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) با اتنشار پیامی ویدئویی از سران اتحادیه اروپا خواست تا نتایج انتخابات «متقلبانه» این کشور را رد کنند.

از سوی دیگر، رهبران اروپایی از احتمال تحریم دولت بلاروس سخن گفته‌اند، حال‌آنکه الکساندر لوکاشنکو از اتحادیه اروپا خواسته در امور داخلی بلاروس دخالت نکند.

شمار تظاهرکنندگان روز یکشنبه در این کشور به رقم بی‌سابقهٔ ۲۰۰ هزار تن رسید. در طول چهار روز اعتراض در بلاروس دست‌کم ۳ تن در اثر برخورد خشونت‌آمیز پلیس با معترضان جان باخته‌‌اند و بیش از ۷ هزار نفر نیز بازداشت شده‌‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر مخالفان دولت بلاروس: اتحادیه اروپا نتایج انتخابات را به رسمیت نشناسد

مرکل و پوتین درباره وضعیت بلاروس گفتگو کردند

افزایش فشارها بر لوکاشنکو؛ مخالفان دولت بلاروس بار دیگر به خیابان آمدند