تظاهرات بی‌سابقه مخالفان الکساندر لوکاشنکو در بلاروس

Belarus
Belarus Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ناظران سیاسی بر این باورند این بزرگ‌ترین راه‌پیمایی در تاریخ بلاروس از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی است.

آگهی

هزاران نفر در بلاروس روز پنجشنبه در حمایت از سوتلانا تیخانوسکایا، رقیب اصلی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری این کشور،  تظاهرات کردند.

حامیان خانم تیخانوسکایا در شهر مینسک، پایتخت بلاروس به خیابان‌ها آمدند و نارضایتی و اعتراض خود را نسبت به «حاکمیت استبدادی» لوکاشنکو ابراز داشتند.

ناظران سیاسی می‌گویند این بزرگ‌ترین تظاهرات در تاریخ بلاروس از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی است و شمار جمعیت معترض در مینسک حدود ۲۵ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

خانم تیخانوسکایا که ۳۷ سال دارد همسر وبلاگ نویس مخالف دولت سرگئی تیخانووسکی است که از ماه مه به اتهام حمله به یک مامور پلیس در زندان به سر می‌برد. خانم تیخانوشکایا بعد از دستگیری شوهرش کمپین انتخاباتی خود را راه انداخت و وعده داده است در صورتی که در انتخابات پیروز شود تمام زندانیان سیاسی را آزاد خواهد کرد.

این وعده تیخانوسکایا سبب شده تا جمعیت زیادی در راه‌پیمایی‌هایی در سراسر کشور از او حمایت کنند.

مقام‌های کمیسیون انتخابات پیشتر تلاش‌های دو رقیب احتمالی آقای لوکاشنکو را برای شرکت در انتخابات ناکام گذاشتند و اجازه ورود به رقابت را به آنها ندادند.

خانم تیخانوسکایا که بعد از ممانعت از حضور شوهرش در انتخابات تصمیم گرفته به رقابت با لوکاشنکو بپردازد، روز پنجشنبه در سخنرانی خود گفت: «مقامات ما همچنان درباره انقلاب سخن می‌گویند. خدای من، چه انقلابی؟ ما فقط می‌خواهیم انتخابات عادلانه داشته باشیم. این چه ربطی به انقلاب دارد؟ ما مردمی صلح‌جو هستیم و می‌خواهیم کشورمان شاهد تغییرات صلح‌آمیزی باشد.»

لوکاشنکو با وجود شدت گیری اعتراضات همچنان می‌خواهد برای دور ششم در قدرت بماند. مشکلات اقتصادی، بیکاری و همچنین ناکارآمدی دولت در کنترل ویروس کرونا از جمله اصلی‌ترین مولفه‌هایی هستند که مخالفان لوکاشنکو را با یکدیگر متحد کرده است.

تظاهرات روز پنجشنبه پس از آن صورت می‌گیرد که دولت بلاروس اعلام کرد ۳۳ شهروند روس حاضر در بلاروس را به ظن انجام حملات تروریستی دستگیر کرده است.

 آقای لوکاشنکو پیشتر روسیه را متهم کرده بود که در انتخابات این کشور دخالت می‌کند. این در حالیست که در سالهای اخیر روسیه و دولت بلاروس روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند. 

خانم تیخانوسکایا ادعاها در خصوص دخالت روسیه را رد می‌کند اما به نظر می‌رسد مسکو به تغییر لوکاشنکو راضی شده و با گروه‌های مخالف او در حال رایزنی است. این ادعایی است که هرچند کرملین و پوتین آن ‌را رد می‌کنند اما لوکاشنکو با استناد به مدارک و مستندات از آن دفاع می‌کند.

آقای لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ تا کنون قدرت را در این کشور استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی در اختیار داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است

لوکاشنکو: اگر ناتو به خاک بلاروس تجاوز کند، تسلیحات هسته‌ای روسیه را به کار می‌گیریم