نمایندگان بولیوی بر دی‌اکسید کلر بعنوان «محلول جادویی» ضدکرونا مهر تایید زدند

استفاده از دی اکسید کلر برای درمان بیماری کووید۱۹ در بولیوی
استفاده از دی اکسید کلر برای درمان بیماری کووید۱۹ در بولیوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانونگذاران بولیوی درحالی دی اکسید کلر را به عنوان یک محلولی برای درمان بیماری کووید۱۹ توصیه می‌کنند که وزارت بهداشت این کشور برغم تصویب لایحه یاد شده در پارلمان و مجلس سنا استفاده از مایع یاد شده را خطرناک توصیف کرده است.

آگهی

قانونگذاران بولیوی لایحه‌ای را به تصویب رساندند که در آن بر استفاده از ماده ضدعفونی و سفیدکننده «دی‌اکسید کلر» برای درمان بیماری کووید۱۹ تاکید شده است.

این امر امکان تولید، تجاری سازی و تهیه محلول دی اکسید کلر را برای درمان و جلوگیری از گسترش بیشتر همه‌گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا فراهم می‌کند.

نمایندگان پارلمان بولیوی در واقع لایحه‌ بحث برانگیزی را در خصوص استفاده از دی اکسید کلر به تصویب رسانده‌اند که پیش‌تر از سوی مجلس سنای این کشور مورد تایید قرار گرفته بود.

این لایحه که پس از تصویب قاعدتا به صورت قانون در می‌آید به نوعی پارلمان را در مقابل رئیس جمهوری این کشور قرار خواهد داد به نحوی که تنها رئیس جمهوری می‌تواند آنرا وتو کند.

با این حال یک کارشناس حقوقی در بولیوی معتقد است که نمایندگان این کشور این اختیار را دارند که امکان وتوی ریاست جمهوری را لغو و زمینه اجرایی کردن قانون استفاده از این محلول را فراهم کنند.

قانونگذاران بولیوی درحالی دی اکسید کلر را به عنوان یک محلولی برای درمان بیماری کووید۱۹ توصیه می‌کنند که وزارت بهداشت این کشور برغم تصویب لایحه یاد شده در پارلمان و مجلس سنا استفاده از مایع یاد شده را خطرناک توصیف کرده است.

وزارت بهداشت بولیوی پیش‌تر اعلام کرده بود افرادی که در صدد تولید و فروش دی اكسید كلر هستند را تحت تعقیب قرار خواهد داد.

بر اساس گزارش‌هایی که پیش از منتشر شده بود بسیاری از شهروندان بولیوی پس از مصرف دی اکسید کلر دچار ناراحتی‌های شدید شده و به بیمارستان منتقل شدند.

دی اکسید کلر نوعی سفید کننده صنعتی است که معمولاً به عنوان ضد عفونی کننده یا برای سفید کننده محصولات کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. در سالهای اخیر جنبشی از نظریه پردازان و طرفداران طب جایگزین آن را به عنوان محلولی معجزه آسا برای درمان بیماری‌ها مطرح کرده است.

طرفداران این جنبش که در آمریکای لاتین نفوذ زیادی پیدا کرده از دی اکسید کلر به عنوان یک «محلول معدنی جادویی» نام می‌برند.

یک شهروند آمریکایی که از مدافعان استفاده از «محلول معدنی جادویی» است اوایل هفته گذشته به اتهام عرضه و فروش این محصول به عنوان داروی درمان کووید۱۹ در کلمبیا دستگیر و بازداشت شد.

ویروس کرونا تا به امروز حدود ۹۸ هزار نفر از جمعیت یازده و نیم میلیون نفری بولیوی را به بیماری کووید-۱۹ مبتلا کرده و نزدیک به ۴ هزار نفر قربانی گرفته است.

گفتنی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش‌تر در اظهارنظری جنجالی که با تعجب و واکنش پزشکان و متخصصان کشورش همراه شد خواستار بررسی تاثیر تزریق مواد ضدعفونی به داخل بدن انسان برای مقابله با بیماری «کووید ۱۹» شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا با اینحال پس از مواجه شدن با انبوهی از مخالفت‌ها و حتی واکنش‌های استهزا آمیز از سخنان خود عقب نشینی کرد و پیشنهاد خود را «طعنه آمیز» خواند

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین آمار ویروس کرونا در جهان؛ جایگاه ایران کجاست؟

اگر واکسن کووید-۱۹ با موفقیت تولید شود، مرحله بعد چه خواهد بود؟

«کووید پارتی» جان مرد ۳۰ ساله‌ای را که فکر می‌کرد کرونا شوخی است گرفت