آمریکا: ایران یک نفتکش را به مدت ۵ ساعت در آب‌های بین‌المللی توقیف کرد

نفتکش ویلا
نفتکش ویلا Copyright U.S. military's Central Command via AP
Copyright U.S. military's Central Command via AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام یک ویدئوی سیاه و سفید را منتشر کرده که نشان می‌دهد نیروهای ویژه از هلی‌کوپتر با طناب در حال فرود روی عرشه کشتی‌ای با نام ویلا هستند.

آگهی

یک مقام نظامی آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ اوت (۲۳ مرداد) گفت که نیروی دریایی ایران یک نفتکش با پرچم لیبریا را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام یک ویدئوی سیاه و سفید را منتشر کرده که نشان می‌دهد نیروهای ویژه از هلی‌کوپتر با طناب در حال فرود روی عرشه کشتی‌ای با نام ویلا هستند. طبق اطلاعات منتشر شده این نفتکش قرار بود در خورفکان امارات پهلو بگیرد.

طبق اعلام سنتکام، نیروهای نظامی ایران شامل دو کشتی و دو هلی‌کوپتر سی کینگ، طی عملیاتی یک کشتی به نام «ویلا» را در آب‌های بین‌المللی توقیف کردند.

یک مقام ارتش آمریکا به شرط ناشناس ماندن به آسوشیتدپرس گفت: «نیروی دریایی ایران، این کشتی را پنج ساعت در روز چهارشنبه توقیف کرده بود.»

این مقام گفت که نفتکش ویلا قبل، حین و بعد از توقیف هیچگونه پیام درخواست کمکی را نفرستاد.

آسوشیتدپرس هلی‌کوپتر ایرانی را از نوع سیکورسکی اس‌اچ-۳ سی کینگ معرفی کرد که تنها نیروی دریایی ایران از آن استفاده می‌کند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که هیچ دلیلی برای توقیف این نفتکش از سوی ایران وجود نداشت. رسانه‌ها و مقام‌های ایران تاکنون نسبت به این اتفاق واکنشی نشان نداده‌اند.

خرداد ماه سال گذشته به دو فروند نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی سواحل ایران در جنوب بندر جاسک حمله‌ای صورت گرفت. این رویداد در ادامه تنش فزاینده میان ایران و آمریکا واکنش‌های جهانی زیادی را به دنبال داشت و آمریکا، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

یک ماه بعد از این ماجرا با توقیف نفتکش تجاری بریتانیا توسط ایران این تنش‌ها افزایش یافت و آمریکا اعلام کرد ائتلافی بین‌المللی را برای محافظت از رفت و آمد کشتی‌ها در خلیج فارس تشکیل خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای ویژه ارتش بریتانیا تلاش برای «ربودن» یک نفتکش را خنثی کردند

سومین و آخرین نفتکش‌ ایرانی در یکی از بندرهای ونزوئلا پهلو گرفت

پروژه بلندپروازانه نیروی دریایی آمریکا؛ تبدیل سکوهای نفتی مازاد به پایگاه‌‌های موشکی