Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سومین وزیر کابینه لبنان در پی انفجار بیروت کناره‌گیری کرد

وزیر دادگستری لبنان
وزیر دادگستری لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی بی‌ثباتی سیاسی در لبنان پس از انفجار مهیب بیروت، ماری کلود نجم وزیر دادگستری که متعلق به اقلیت مسیحی این کشور است روز دوشنبه ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) از سمت خود کنار رفت. این در حالی است که شمار کشته ها از ۲۰۰ تن فراتر رفته است.

آگهی

در پی بی‌ثباتی سیاسی در لبنان پس از انفجار مهیب بیروت، ماری کلود نجم وزیر دادگستری که متعلق به اقلیت مسیحی این کشور است روز دوشنبه ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) از سمت خود کنار رفت.

خانم کلود نجم سومین وزیر لبنانی است که از زمان انفجار بیروت از پست خود استعفا می‌دهد. بنابر گزارش‌ها، وی علت استعفای خود را انفجار سه‌شنبه گذشته و اعتراضات خیابانی روز‌های اخیر لبنان خوانده است.

پیش از این وزیر محیط زیست و وزیر اطلاع رسانی لبنان نیز از سمت خود کنار رفته بودند. منال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی دولت لبنان روز یکشنبه در یک نطق تلویزیونی خطاب به مردم لبنان، از آنها عذرخواهی کرده و گفته بود: «پس از فاجعه‌ای که در بیروت رخ داد، استعفایم را ارائه کرده‌ام».

استعفای سه عضو کابینه پس از آن روی می‌دهد که مردم خشمگین از ناکارآمدیِ دولت لبنان و آسیب دیده از انفجار مهیب روز سه‌شنبه، به خیابان‌های بیروت آمده و شماری از ساختمان‌های دولتی از جمله وزارت خارجه را برای مدتی تسخیر کردند. از جمله خواسته‌های تظاهرکنندگان، استعفای نخست‌وزیر حسان دیاب است.

دولت لبنان بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی در ژانویه ۲۰۲۰ به نخست وزیری حسان دیاب تشکیل شد. در ماه‌های گذشته بحران اقتصادی در لبنان شدت گرفته و افزایش بیکاری و تورم و کاهش ارزش پول ملی، بر حجم نارضایتی‌ها و اعتراضات خیابانی در سراسر این کشور به شدت افزوده است.

صلیب سرخ لبنان در آخرین گزارش خود اعلام کرد که در جریان درگیری‌های روز گذشته، دست‌کم ۶۵ نفر زخمی و روانه بیمارستان شده و ۱۸۵ نفر نیز در محل مداوا شده‌اند. این اعتراضات ۱ کشته نیز برجای گذاشت که گفته می‌شود از نیروهای پلیس بوده است.

در همین حال تازه‌ترین آمار‌ها نشان‌ می‌دهد تلفات جانی انفجار بزرگ روز سه‌شنبه گذشته بیروت به دستکم ۲۰۰ کشته و ۶ هزار زخمی رسیده است.

مروان عبود، فرماندار بیروت، با اعلام این مطلب گفت هنوز ده‌ها نفر که بیشتر آن‌ها کارگران خارجی هستند جزو مفقودین به شمار می‌روند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه تجمع‌ شبانه در بیروت؛ تلاش معترضان برای تصرف پارلمان لبنان

تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان‌ چند وزارتخانه شدند

تیراندازی مقابل سفارت آمریکا در بیروت؛ «مهاجم سوری» دستگیر شد