وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Minister of Information Manal Abdel Samad
Minister of Information Manal Abdel Samad   -   کپی رایت  AFP

منال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی دولت لبنان روز یکشنبه از سمت خود استعفا کرد. او در یک نطق کوتاه تلویزیونی خطاب به مردم لبنان، از آنها عذرخواهی کرد و گفت: «پس از فاجعه‌ای که در بیروت رخ داد، استعفایم را ارائه کرده‌ام».

خانم عبدالصمد از مردم لبنان به خاطر عدم برآورده کردن خواسته‌هایشان عذرخواهی کرد.

استعفای او یک روز پس از آن روی داد که مردم خشمگین از ناکارآمدیِ دولت لبنان و آسیب دیده از انفجار مهیب روز سه‌شنبه، به خیابان‌های بیروت آمده و حتی بعضی از ساختمان‌های دولتی از جمله وزارت خارجه را برای مدتی تسخیر کردند.

صلیب سرخ لبنان در آخرین گزارش خود اعلام کرد که در جریان درگیری‌های روز گذشته، دست‌کم ۶۵ نفر زخمی و روانه بیمارستان شده و ۱۸۵ نفر نیز در محل مداوا شده‌اند. این اعتراضات ۱ کشته نیز برجای گذاشت که گفته می‌شود از نیروهای پلیس بوده است.

قربانیان خارجی انفجار بیروت؛ از مهاجران سوری تا کودک دو سالۀ استرالیایی

آخرین گزارش‌ها درباره خسارات جانیِ انفجار بزرگ روز سه‌شنبه که دست‌کم ۱۵۸ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت، از حضور دست‌کم ۴۳ سوری در میان قربانیان حکایت دارد.

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از سفارت این کشور در لبنان اعلام کرد که این آمار نهایی نیست و سفارت به تلاش‌های خود برای پیگیری اوضاع شهروندان سوری مقیم لبنان ادامه می‌دهد.

بنا بر اعلام وزارت کشور استرالیا یک کودک دو سالۀ شهروند این کشور نیز در این انفجار جان خود را از دست داده است.

پیش از این خبر درگذشت همسر سفیر هلند در پی شدت جراحات وارده از این انفجار نیز اعلام شده بود.

جنگ داخلی در سوریه موجب ورود صدها هزار سوری آواره به خاک لبنان شده است. آنها با دریافت حقوقی معمولا پائین تر از استانداردها در بخش‌های مختلف اقتصاد لبنان مشغول به فعالیت هستند. در بندر بیروت نیز تعداد زیادی از کارگران سوری در روز چهارم آگوست مشغول کار بودند که انفجار هزاران تن نیترات آمونیوم موجب کشته شدن دست‌کم ۴۳ تن از آنها شد.

حاصل انفجار بیروت: گودالی به عمق ۴۳ متر

یک مقام امنیتی لبنان صبح یکشنبه به نقل از کارشناسان فرانسوی اعلام کرد که ارزیابی‌‌ها محل انفجار بندر بیروت نشان از ایجاد گودالی با عمق ۴۳ متر در زمین دارد.