Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تظاهرات ضددولتی معترضان خشمگین لبنانی پس از انفجار مهیب بیروت

مردی با در دست داشتن پرچم لبنان به ویرانه‌های ناشی از ��نفجار بیروت می‌نگرد
مردی با در دست داشتن پرچم لبنان به ویرانه‌های ناشی از ��نفجار بیروت می‌نگرد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب مسیحی کتائب لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کرده‌اند.

آگهی

درحالی که بیروت پس از انفجار مهیب سه‌شنبه گذشته در حال عزاداری برای جانباختگان است، شماری از لبنانی‌ها روز شنبه با حضور در خیابان‌های پایتخت، از کشورهای خارجی خواستند تا اداره این کشور را برعهده بگیرند.

طبق گزارش رویتر، پلیس ضد شورش لبنان به سمت تظاهرات کنندگانی که در تلاش برای عبور از موانع برای رسیدن به ساختمان پارلمان در مرکز بیروت بودند، گاز اشک آور شلیک کرد.

کنشگران لبنانی پیش از این اعلام کرده بودند که قصد دارند روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) در پایتخت تظاهرات کنند تا انتقادهای خود را از دولت درباره بزرگترین انفجار تاریخ بیروت مطرح کنند. این انفجار تاکنون ۱۵۴ نفر کشته برجای گذاشته است و ۵ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. طبق اعلام وزارت بهداشت لبنان بیش از ۶۰ نفر kdc همچنان مفقود هستند.

اعتراض‌ها در لبنان پیش از این حادثه به خاطر وضع وخیم اقتصادی جریان داشت.

سلین دیبو، دانشجوی لبنانی به خبرگزاری رویترز گفت: «ما به دولت اعتماد نداریم. کاش سازمان ملل کنترل لبنان را در اختیار بگیرد.»

برخی نیز می‌گویند از اینکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه این هفته از محله‌های آسیب دیده بیروت بازدید کرد، تعجب نکردند. این در حالی است که رهبران لبنان چنین کاری را انجام ندادند.

ما در نقطه صفر زندگی می‌کنیم. امیدوارم کشور دیگری کنترل لبنان را در اختیار بگیرد. رهبران ما یک مشت افراد فاسد هستند
ماریس هایک
شهروند لبنانی

ماریس هایک، روانشناس ۴۸ ساله که خانه والدینش در اثر انفجار ویران شده است، گفت: «ما در نقطه صفر زندگی می‌کنیم. امیدوارم کشور دیگری کنترل لبنان را در اختیار بگیرد. رهبران ما یک مشت افراد فاسد هستند.»

دفتر نخست وزیری و ریاست جمهوری گفته‌اند که ۲۷۵۰ تُن نیترات آمونیوم که به مدت شش سال بدون اقدامات امنیتی در انبار بندر نگهداری می‌شد، عامل این انفجار بوده است.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز روز جمعه هفت اوت (۱۷ مرداد) تاکید کرد که تحقیقاتی در جریان است تا مشخص شود آیا این انفجار نتیجه سهل‌انگاری بوده یا عامل خارجی در وقوع آن نقش داشته است.

امروز نخستین تظاهرات پس از انفجار است. این بزرگترین هشدار برای همه است که چیزی برای از دست دادن نداریم. همه باید امروز در خیابان‌ها باشند، همه.
حیات ناظر
کنشگر لبنانی

فارس حلبی، کنشکر ۲۸ ساله لبنانی درباره تظاهرات روز شنبه گفت: «پس از سه روز تمیز کردن خانه‌ها و خیابان‌ها و مرهم گذاشتن بر زخم‌ها، وقت آن است که عصبانیت ما خالی شود و آن‌ها را مجازات کنیم.»

حیات ناظر یک کنشگر دیگر به خبرگزاری فرانسه گفت: «امروز نخستین تظاهرات پس از انفجار است. این بزرگترین هشدار برای همه است که چیزی برای از دست دادن نداریم. همه باید امروز در خیابان‌ها باشند، همه.»

سه نفر از اعضای حزب کتائب از پارلمان لبنان استعفا دادند

حزب مسیحی کتائب لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کردند.

سامی جمیل، رهبر حزب کتائب در مراسم تشییع جنازه نزار نجاریان دبیرکل این حزب که در انفجار بیروت جان باخته بود، با اعلام خبر استعفای سه نفر از اعضای این حزب از پارلمان لبنان گفت: «من از همه افراد محترم [قانونگذار] دعوت می‌کنم که استعفا دهند تا مردم بتوانند تصمیم بگیرند چه کسی بر آن‌ها حکومت کند بدون اینکه کسی به آن‌ها چیزی تحمیل کند.»

پیش از این نیز دو نماینده دیگر پارلمان لبنان به خاطر انفجار بیروت استعفا داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برندگان اصلی انهدام بندر بیروت کدام کشورها هستند؟

وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرد

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد