Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گندم‌های زیر آوار انفجار بیروت و درد کمبود مواد غذایی برای لبنانی‌ها

انبار گندم در بندر بیروت که پس از انفجار این شهر تخریب شد
انبار گندم در بندر بیروت که پس از انفجار این شهر تخریب شد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انهدام سیلوهای غلات با حدود ۱۵ هزار تن گندم، ذرت و جو، ترس و وحشت زیادی از کمبود غذا در میان مردم لبنان ایجاد کرده است.

آگهی

بزرگ‌ترین سیلوهای ذخیره غلات لبنان که قدمتشان به ۵۵ سال می‌رسد با انفجار مهیبی که روز سه شنبه در بندر بیروت رخ داد، از بین رفتند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی نوشت که انهدام سیلوهای غلات با حدود ۱۵ هزار تن گندم، ذرت و جو، ترس و وحشت زیادی از کمبود غذا در میان مردم لبنان ایجاد کرده است. البته این نگرانی و اضطراب پیش از انفجار نیز برای فقرا با وجود کاهش ارزش پول ملی و گرانی ها وجود داشت.

بندر بیروت اصلی‌ترین مکانی است که واردات مواد غذایی لبنان از آنجا انجام می‌شود و سیلوهای احداث شده در آنجا مهم‌ترین مخزن‌های استراتژیک برای نگهداری غلات مورد نیاز لبنان بودند. لبنان با حدود شش میلیون جمعیت، بیشترین حجم گندم مورد نیاز خود را از طرق واردات تأمین می‌کند.

انفجار روز سه شنبه بیروت در کنار انهدام سیلوهای ذخیره غلات، به دو کشتی حامل گندم که در حال تخیله شدن بودند نیز آسیب رساند. همچنین این انفجار باعث آسیب دیدن کارخانه آرد باکالیان در نزدیکی بندر بیروت شد.

حال با از بین رفتن مهم‌ترین غلات ذخیره شده در بندر بیروت، خریداران گندم باید به سیلوهای کوچک‌تر و خصوصی مراجعه کنند.

کشتی های حامل گندم در راه هستند

این در حالی است که وزیر اقتصاد لبنان پس از انفجار بندر و آسیب رسیدن به سیلوها گفته بود که لبنان دارای ذخایر کافی گندم است. او با رد وجود هرگونه بحران در زمینه گندم گفته بود که علاوه بر ذخیره گندم، کشتی‌های حامل گندم در مسیر لبنان هستند.

اما در مقابل برنامه جهانی غذای سازمان ملل نگران است که انفجار و تخریب زیرساخت ها در بندر بیروت در کنار بحران های اقتصادی و بیماری کرونا باعث تشدید ناامنی در زمینه غذا شود. او با اشاره به جلسه‌های سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که بسته های غذایی برای خانواده های لبنانی فراهم شود.

لبنان با وجود بحران مالی به واردات گندم برای تأمین غذا نیاز دارد و این نیاز به ۳۵ تا ۴۰ هزار تن گندم در ماه می‌رسید.

وزیر اقتصاد لبنان در شرایطی که لبنان فقط توان تولید ۱۶.۹ درصد گندم مصرفی خود را دارد، به بحران های مالی کشورش اشاره و می‌گوید : «لبنان منابع بسیار محدودی برای مقابله با فاجعه انفجار روز سه شنبه دارد. طبق برخی تخمین ها این اتفاق ممکن است تا ۱۵ میلیارد دلار برایمان هزینه داشته باشد.»

این در حالی است که با تخریب بندر بیروت امکان انتقال مواد غذایی به لبنان سخت تر شده است.

مدیر دومین بندر بزرگ لبنان در گفت و گو با رویترز با اشاره به آسیبی که به بندر بیروت رسیده است می‌گوید : «رفت و آمد کشتی‌هایی که به بندر بیروت می‌رفتند باید به سمت بندر طرابلس تغییر مسیر دهند.»

اما گنجایش بندر طرابلس که تاکنون فقط دو میلیون واردات داشته، پنج میلیون تن است.

بندری که سیلو ندارد

مدیر بندر طرابلس با اشاره به این موضوع که در بندر طرابلس سیلو برای ذخیره غلات وجود ندارد می‌گوید که بندر طرابلس توان پذیرش ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن غلات را دارد؛ چرا که غلات پس از تخلیه باید برای ذخیره سازی دو کیلومتر جابجا شوند. البته او از اتخاذ تصمیمی برای احداث سیلو در این بندر در سال‌های گذشته سخن گفت که به دلیل نبود بودجه کافی ساخته نشده است.

از همین رو انتقادهایی نسبت به دولت مطرح می‌شود که نسبت به موضوع ذخیره سازی غلات برای بلند مدت بی توجه بوده است.

اما وزیر اقتصاد لبنان می‌گوید که وزارتش قصد داشته یک انبار مهم با ظرفیت ۴۰ هزار تن احداث کند. او با بیان اینکه این تصمیم به تصویب هیأت وزیران نیز رسیده بود، می‌گوید که خوشبختانه این تصمیم عملی نشد وگرنه این حجم گندم نیز در این انفجار از بین می رفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشناسان موزه بریتانیا با چسباندن صدها قطعه شکسته شده، ظروف عتیقه را مرمت کردند

نخست وزیر و سه عضو سابق دولت لبنان در حادثه انفجار بیروت به سهل‌انگاری متهم شدند

وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرد