تماس تلفنی فن درلاین با دیاب؛ اروپا به لبنان پیشنهاد تجارت ترجیحی داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen   -  Copyright  AP Photo

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در یک تماس تلفنی با نخست وزیر لبنان پیشنهاد تجارت ترجیحی با این کشور کوچک آسیایی را مطرح کرد. اقتصاد لبنان روزهای سختی را تجربه می کند و با انفجار دو روز پیش بندر بیروت و تاثیرات آن نگرانی ها از فروپاشی اقتصاد این کشور اوج گرفته است.

تجارت ترجیحی شکلی از مبادله تجاری است که دو طرف این تجارت توافق می‌کنند که برای تسهیل مراودات تجاری، صادرات و واردات، تعرفه برخی از کالاها را پایین بیاورند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که امروز با حسان دیاب، نخست وزیر لبنان تماس تلفنی داشت، همچنین وعده کمک ۳۳ میلیون یورویی به لبنان را اعلام کرد.

در این گفتگوی تلفنی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که این کمیسیون آماده است تا با مقامات لبنانی در خصوص چگونگی تقویت روابط تجاری از طریق تجارت ترجیحی و تسهیلات گمرکی در این روزهای دشوار گفتگو کند.

اتحادیه اروپا پیش از این، یک تیم ۱۰۰ نفره از امدادگران و آتش نشانان و همچنین یک کشتی نظامی بیمارستانی به لبنان ارسال کرده است.

در انفجار مهیبی که دو روز پیش پایتخت لبنان را لرزاند تا کنون بیش از پنج هزار نفر زخمی شده اند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.