Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مودی در مراسم نصب سنگ بنای معبد هندوها در آیودا شرکت کرد

Narendra Modi
Narendra Modi Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسجد تاریخی بابری که محلی مناقشه برانگیز میان مسلمانان و هندوها بوده است، بالاخره به صورت رسمی به هندوها داده شد و مراسم نصب سنگ بنای آن با حضور نخست وزیر این کشور برگزار شد.

آگهی

نارندرا مودی، نخست وزیر در مراسم نصب سنگ بنای معبد جدید هندوها در آیودا که برای سالها محل مورد مناقشه مسلمانان و هندوها بوده است حاضر شد.

این مکان تاریخی که هم هندوها و هم مسلمانان نسبت به آن ادعا دارند در سال ۱۹۹۲ و در حالی که کاربری مسجد داشت از سوی هندوهای متعصب تخریب شد و در نتیجه آن حملات حدود ۲ هزار مسلمان کشته شدند.

بعد از آن ماجرا، حقوق مربوط به ساختمان و مکان تا سال گذشته در اختیار هندوها بود تا آنها بتوانند در آن مکان معبد خود را احداث کنند. این مناقشه همچنان ادامه داشت تا اینکه دیوان عالی هند سال گذشته طی حکمی این مکان را متعلق به هندوها اعلام کرد و به آنها اجازه داد در این مکان معبد خود را احداث نمایند. همچنین قرار شد مسلمانان در مکان دیگری برای خود مسجد احداث نمایند.

این مکان تاریخی از دیرباز میان مسلمانان و هندوها مورد مناقشه بوده است. در سال ۱۵۲۸ و در زمان حکومت بابر، اولین امپراتور مغول هند، این مسجد برای مسلمانان ساخته شد. این در حالی بود که هندوها اعتقاد دارند این مسجد در محلی احداث شده که یکی از پادشاهان مقدس هندوها به نام «رام» در آنجا متولد شده است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در گذشته معبدی در آن مکان برای بزرگداشت رام ساخته شده است. مسلمانان در مقابل می‌گویند نسل‌های متمادی در این مسجد عبادت کرده‌اند.

در دسامبر سال ۱۹۴۹ فعالان هندو، بت‌های رام را وارد مسجد بابری کرده و عملا این مکان مسلمانان را تصرف کردند. هندوها حتی به دستور دادگاه برای خارج کردن مجسمه‌های رام وقعی ننهیدند و عملا استفاده مسلمانان از مسجد بابری غیرممکن است.

در ادامه ادعاهای دو طرف بر این مکان ادامه داشت و هر یک طرح طرح‌های جداگانه‌ای برای استفاده از این مکان ارائه کردند.

در سال ۱۹۸۹ دیوان عالی هند دستور داد ساختار کنونی حفظ شود و گروه های هندو و مسلمان تلاش کردند از طریق مذاکره اختلافات فی‌مابین را حل و فصل نمایند. اما در نهایت در شورش‌های سال ۱۹۹۲ هندوهای متعصب با تخریب بنای مسجد، حدود ۲ هزار مسلمان را کشتند.

ساخت این معبد برای راما از خدایان هندو از وعده‌های انتخاباتی حزب حاکم بهاراتیا جاناتا، حزب ملی‌گرای حاکم به رهبری آقای مودی بوده است.

هندوها مدعی‌اند مسجد بابری بر روی ویرانه‌های معبد هندوها ساخته شده و پیشتر از سوی مسلمانان ویروان شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنگ‌های مقدس که هندوها پرستش می‌کردند تخم‌های دایناسور از آب درآمدند

دو تکه شدن هواپیمای مسافربری هندی روی باند فرودگاه؛ ۱۶ نفر کشته شدند

خشونت‌های هند؛ چالش جدید دولت نارندرا مودی