Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«حال شهروند استرالیایی زندانی در ایران خوب است»

دانشگاه ملبورن
دانشگاه ملبورن Copyright کپی رایت
Copyright کپی رایت
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم مور‌-گیلبرت سال ۲۰۱۸ میلادی پس از شرکت در یک کنفرانس در تهران، در زمان ترک این کشور در فرودگاه بازداشت شد. او قبل از انتقال به زندان قرچک، حدود دو سال در زندان اوین نگهداری شد.

آگهی

وزارت خارجه استرالیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که سفیر این کشور در ایران موفق به دیدار با کایلی مور‌-گیلبرت، شهروند استرالیایی-‌بریتانیایی زندانی در تهران شده است.  لیندال ساکس پس از این دیدار، حال این زندانی را خوب ارزیابی کرد.

خانم مور-‌گیلبرت که فارغ التحصیل دانشگاه کمبریج و پژوهشگر و استاد دانشگاه ملبورن است، در سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی در ایران بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی محاکمه و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

محاکمه او پشت درهای بسته انجام شد و در طول محاکمات، او همه اتهامات طرح شده را رد کرد.

نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامت او بویژه از زمانی افزایش یافت که رسانه‌ها از انتقال او به زندان قرچک، یکی از زندان‌های بدنام ایران در بیابان‌های اطراف تهران خبر دادند.

این احتمال داده می‌شد که شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران جان او را نیز در زندان به خطر انداخته باشد.

وزارت خارجه استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که لیندال ساکس، سفیر استرالیا در تهران توانسته است روز یکشنبه با خانم مور-‌گیلبرت دیدار کند و در جریان این دیدار، حال او خوب بوده است.

در این بیانیه آمده است که او «به مواد غذایی، امکانات پزشکی و کتاب دسترسی دارد». بیانیه همچنین تاکید دارد که استرالیا در تلاش است تا دیدارهای منظم با او را ممکن کند.

بیانیه اعلام می‌دارد: «ما معتقدیم که بهترین فرصت برای حل و فصل پرونده دکتر مور‌-گیلبرت از مسیر دیپلماتیک است.»

خانواده خانم مور-‌گیلبرت نیز اعلام کردند که انتشار این خبر باعث آرامش آنها شده است. آنها افزودند: «همچنان در تلاش هستیم تا کایلی را هرچه سریع‌تر به خانه برگردانیم. این تنها اولویتمان است.»

خانم مور‌-گیلبرت سال ۲۰۱۸ میلادی پس از شرکت در یک کنفرانس در تهران، در زمان ترک این کشور در فرودگاه بازداشت شد. او قبل از انتقال به زندان قرچک، حدود دو سال در زندان اوین نگهداری شد.

او برای مدت‌های طولانی در سلول انفرادی بود و در این مدت چند بار اقدام به اعتصاب غذا کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قدردانی كایلی مور-‌گیلبرت از دولت و مردم استرالیا: مرا از یک کابوس بی‌پایان نجات دادید

سومین تبعه استرالیایی بازداشت شده در ایران استاد دانشگاه ملبورن است

ایران: روند گفت‌وگوها با اروپا می‌تواند در آینده به تبادل زندانیان منجر شود