سومین تبعه استرالیایی بازداشت شده در ایران استاد دانشگاه ملبورن است

 کایلی مور گیلبرت تبعه استرالیایی بازداشت شده در ایران
کایلی مور گیلبرت تبعه استرالیایی بازداشت شده در ایران Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات استرالیایی و بریتانیایی اعلام کرده است که برای این محقق و استاد دانشگاه ده سال مجازات زندان تعیین شده است.

آگهی

هویت سومین تبعه استرالیایی که به همراه دو تن دیگر از اتباع این کشور اخیرا در ایران دستگیر و بازداشت شده اند توسط خانواده اش اعلام شد. نام این فرد کایلی مور گیلبرت است که به عنوان محقق و استاد در دانشگاه ملبورن تدریس می کند.

مارک فیرکین و جولی کینگ دو تبعه دیگر استرالیایی زوجی هستند که طی ماه های اخیر بنا به دلایلی که هنوز به صورت رسمی اعلام نشده در حوالی جاجرود در اطراف تهران دستگیر شده اند. فرد دوم و کایلی مور گیلبرت که هویتش روز شنبه اعلام شد دارای تابعیت دوگانه استرالیایی- بریتانیایی هستند.

گفته می شود که دلیل دستگیری و بازداشت کایلی مور گیلبرت با دو تبعه دیگر استرالیایی فرق داشته است. خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های استرالیایی و بریتانیایی اعلام کرد که این محقق و استاد دانشگاه در ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

وزارت امور خارجه استرالیا در بیانیه ای به نقل از خانواده کایلی مور گیلبرت اعلام کرده است که وی متخصص سیاست خاورمیانه در دانشگاه ملبورن بوده و به صورت ویژه بر روی موضوعات مرتبط با کشورهای خلیج فارس تحقیق می کرده است.

خانواده این تبعه بازداشت شده در ایران در بیانیه ای که توسط وزارت خارجه استرالیا منتشر شده از تلاش های دولت و دانشگاه ملبورن برای دنبال کردن این ماجرا و حمایت از آنها تشکر کرده است.

استرالیا روز چهارشنبه دستگیری و بازداشت سه تن از اتباع در ایران را تایید و اعلام کرد از راه های دیپلماتیک در تلاش برای آزادی آنهاست. ماریز پین، وزیر خارجه استرالیا که پیش تر وجود انگیزه سیاسی در دستگیری و بازداشت سه شهروند کشورش در ایران را رد کرده بود در تازه ترین اظهارات اعلام کرده است که در راستای اقدامات دیپلماتیک برای حل این بحران هفته گذشته با همتای ایرانی خود گفتگو کرده است.

بیشتر بخوانید:

وی از فاش کردن جزئیات گفتگوها با همتای ایرانی خود در این خصوص امتناع کرده و یادآور شده بود: «دولت تمام تلاش خود را به خرج داده تا با اتباع استرالیایی دستگیر شده در ایران به گونه ای منصفانه، ؛انسانی و منطبق با عرف و قواعد بین المللی رفتار شود.»

این تنش در حالی میان دو کشور روی می دهد که استرالیا به تازگی مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا برای آنچه «تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس» خوانده شده را پذیرفته است. وزیر امور خارجه استرالیا با این وجود تصریح کرده است که دستگیری اتباع کشورش در ایران با تنش ها در منطقه ارتباطی ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«حال شهروند استرالیایی زندانی در ایران خوب است»

استرالیا از ایران خواست تا با سه تبعه دستگیر شده «انسان‌دوستانه» رفتار کند

مشارکت استرالیا در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس در چه حد خواهد بود؟