استرالیا از ایران خواست تا با سه تبعه دستگیر شده «انسان‌دوستانه» رفتار کند

استرالیا از ایران خواست تا با سه تبعه دستگیر شده «انسان‌دوستانه» رفتار کند
Copyright  Ehsan Iran
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت استرالیا اعلام کرده است که از زمان دستگیری سه تبعه‌اش در حال انجام مذاکره برای آزادی کردن این افراد است.

استرالیا یک روز پس از تایید خبر دستگیری سه شهروندش روز پنج‌شنبه ۱۲ سپتامبر (بیست و یکم شهریور) از ایران خواست تا با این افراد «انسان‌دوستانه» رفتار کند.

ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در طی جلسه‌ای در مجلس سنای این کشور تایید کرد که «چندین بار» این موضوع را با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مطرح کرده است.

خانم پاین با اشاره به نگرانی دولت و مردم استرالیا نسبت به این دستگیری‌ها گفت: «استرالیا اطمینان حاصل خواهد کرد که با شهروندانش بر طبق قوانین بین‌المللی برخورد شود. هیچ دلیلی مبنی بر اینکه دستگیری این افراد با انگیزه سیاسی صورت گرفته باشد، وجود ندارد.»

وزیر خارجه استرالیا افزود: «ما دلیلی نمی‌بینیم که این دستگیری‌ها مربوط به مسائل بین‌المللی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های سازمان ملل و مسائل امنیت دریایی باشد.»

وزارت خارجه استرالیا دستگیری سه شهروندش در ایران را روز ۱۱ سپتامبر (بیست شهریور) تایید کرد.

دو نفر از این دستگیرشدگان دارای تابعیت مضاعف بریتانیایی هستند.

ژولی کینگ و مارک فیرکین، یک زوج «سفرنامه نویس» ساکن شهر پرت استرالیا ده هفته پیش در نزدیکی تهران دستگیر شدند. این زوج در حال سفر زمینی از استرالیا به لندن بودند و شرح سفرشان را با عکس، ویدیو و متن در شبکه‌های اجتماعی مکتوب می‌کردند. به گزارش گاردین، تلاش‌های دیپلماتیکی صورت گرفته بود تا هویت این افراد حفظ شود. با این‌حال، شب گذشته برخی رسانه‌ها هویت این افراد را فاش کردند.

طبق گزارشات مختلف، ژولی کینگ و مارک فیرکین در نزدیکی تهران و در‌حالیکه در حال فیلم‌برداری با یک پهپاد بودند در حوالی جاجرود دستگیر شدند و اکنون در زندان اوین هستند.

مقامات ایرانی هنوز خبر دستگیری این افراد را تایید نکرده‌اند.

در همین حال رسانه‌ها از دستگیری و محکومیت یک استاد دانشگاه استرالیایی-بریتانیایی در ایران خبر می‌دهند. این فرد که نامش هنوز فاش نشده است، یک زن استاد دانشگاه و دانش آموخته دانشگاه کمبریج است و قبل از دستگیری در دانشگاهی در استرالیا مشغول به تدریس بوده است. طبق گزارش گاردین، این استاد دانشگاه که سال گذشته دستگیر، به ده سال زندان محکوم شده است.

دولت استرالیا اعلام کرده است که از زمان دستگیری سه تبعه‌اش در حال انجام مذاکره برای آزادی کردن این افراد است.

خانواده ژولی کینگ و مارک فیرکین در بیانیه‌ای اعلام کردند که امیدوارند هر چه زودتر عزیزانشان به خانه بازگردند.

مطالب مرتبط