Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسیه از پیمان «پرهیز از اخذ مالیات مضاعف» با قبرس خارج می‌شود

تصویری پروژهٔ برج بزرگی در قبرس
تصویری پروژهٔ برج بزرگی در قبرس Copyright Petros Karadjias/AP2013
Copyright Petros Karadjias/AP2013
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین اعلام کرد این کار تاجرانِ روسِ مستقر در قبرس را نیز تشویق خواهد کرد تا سرمایه‌ها و تسهیلات خود را به کشورشان برگردانند.

آگهی

وزارت دارایی روسیه‌ پس از ناکام ماندن توافق تجاریِ تازه‌ٔ این کشور با قبرس، اعلام کرد پیمان پیشینِ «پرهیز از اخذ مالیات مضاعف» را نیز با این کشور باطل خواهد کرد؛ خبری که مقامات قبرس را متعجب کرد.

کرملین اعلام کرد این کار تاجرانِ روسِ مستقر در قبرس را نیز تشویق خواهد کرد تا سرمایه‌ها و تسهیلات خود را به کشورشان برگردانند.

مالیات مضاعف، مالیات وضع شده از سوی دو یا چند کشور مختلف بر یک دارایی و درآمد است و چون گرفتنِ چنین مالیاتی ناعادلانه به‌شمار می‌رود اغلب کشورها با بستن پیمان‌هایی تحت عنوان «موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف» از دریافت مالیات مجدد صرف نظر می‌کنند یا از میزان آن می‌کاهند.

این در حالی است که هرگونه خروج سرمایهٔ عمدهٔ از قبرس می‌تواند آسیبی جدی به اقتصاد این کشور وارد کند. 

مقامات قبرس اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه مذاکرات در این زمینه در جریان بوده، انتظار چنین حرکتی را از سوی روسیه نداشته‌اند. آنها گفتند امیدوار بوده‌اند باقی این مذاکرات در ماه سپتامبر از سر گرفته شود، یعنی وقتی که سرگئی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه بناست از قبرس دیدن کند.

این جزیرهٔ دریای مدیترانه که تسهیلات مالیاتی و پیمان پرهیز از اخذ مالیات مضاعف را با مسکو دارد، مقصد جالب توجهی برای تاجران،‌ کارآفرینان و صاحبان صنایع روس بوده است.

اما با نزول شدید بهای نفت و نیز بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور‌ برای تقویت نقدینگی، خواستار وضع ۱۵ درصد مالیات بر تمامی سرمایه‌هایی شد که از سال ۲۰۲۱ میلادی به بعد از این کشور خارج می‌شود.

دولت روسیه همزمان هشدار داده بود که اگر هم‌پیمانان تجاری این کشور تغییرات اخیر را نپذیرند، روسیه به شکل یکجانبه از توافق‌های مالی و تجاری‌ خارج خواهد شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در شرق مدیترانه؛ فرانسه ناو شارل دوگل را به قبرس می‌فرستد

اسرائیل، یونان و قبرس توافق گاز شرق مدیترانه را امضا کردند

ترکیه به رغم تهدید اتحادیه اروپا حفاری نفتی در شرق قبرس را آغاز کرد