Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسرائیل، یونان و قبرس توافق گاز شرق مدیترانه را امضا کردند

Greece’s Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, center, Cypriot President Nicos Anastasiadis left and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu
Greece’s Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, center, Cypriot President Nicos Anastasiadis left and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu Copyright AP PhotoUncredited
Copyright AP Photo
نگارش از Apostolos Staikosیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این پروژه گازی را توطئه‌ای برای بیرون کردن ترکیه از شرق دریای مدیترانه توصیف کرده است.

آگهی

رهبران اسرائیل، یونان و قبرس شامگاه پنجشنبه توافقنامه گازی شرق مدیترانه موسوم به «ایست‌مد» (EastMed) را در آتن امضاء کردند.

براساس این پروژه، قرار است گاز استخراجی از منطقه جنوب شرقی دریای مدیترانه با خط لوله زیر دریایی به قاره اروپا منتقل شود.

بنیامین نتانیاهو، کیریاکوس میتوستاکیس و نیکوس آناستاسیادس این توافق را تاریخی توصیف و تاکید کردند که پروژه شرق مدیترانه همکاری‌های اقتصادی و صلح و ثبات منطقه‌ای را تقویت می‌کند. رهبران سه کشور البته تاکید کردند که پروژه استخراج و انتقال گاز دریای مدیترانه «تهدید» علیه هیچ کشور ثالثی نیست؛ تاکیدی که بدون شک متوجه ترکیه، رقیب هر سه کشور امضا کننده این پیمان است.

با این حال به نظر نمی‌رسد که آنکارا با این تفسیر موافق باشد و پروژه گازی «شرق مدیترانه» را تهدیدی علیه خود حساب نکند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این پروژه گازی را توطئه‌ای برای بیرون کردن ترکیه از شرق دریای مدیترانه توصیف کرده است.

توافق دریایی ترکیه با لیبی در ماه گذشته و تصمیم آنکارا به اعزام نیروی نظامی به لیبی از سوی بسیاری از کشورهای جهان، از جمله قبرس و ترکیه محکوم شده است.

پروژه انتقال گاز «شرق مدیترانه» ۱۸۷۲ کیلومتر طول دارد و امکان انتقال سالانه ۹ تا ۱۱ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ذخایر فرادریایی مدیترانه به سواحل قبرس و اسرائیل و از آنجا به یونان، ایتالیا و کشورهای اروپای مرکزی را فراهم می‌کند. انتظار می‌رود این پروژه ۱۰ درصد نیاز اتحادیه اروپا به گاز طبیعی را پاسخ داده و به این ترتیب وابستگی ۲۷ عضو این نهاد منطقه‌ای به روسیه را کاهش دهد.

پروژه شرق مدیترانه از سال ۲۰۱۳ در یونان کلید خورد. آتن از سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا برای گام‌های نخست راه اندازی این طرح بزرگ بهره‌مند شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قبرس: برای مذاکره با ترکیه آماده‌ایم اما نه زیر فشار تهدید

ترکیه در پاسخ به تهدید بروکسل: به حفاری در شرق مدیترانه ادامه می دهیم

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟