Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه به رغم تهدید اتحادیه اروپا حفاری نفتی در شرق قبرس را آغاز کرد

کشتی حفاری نفتی ترکیه
کشتی حفاری نفتی ترکیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه در حالی آغاز عملیات حفاری خود را اعلام می‌کند که اتحادیه اروپا در مورد این عملیات «غیرقانونی» در آب‌های قبرس هشدار داده و این کشور را تهدید به تحریم کرده است.

آگهی

ترکیه عملیات حفاری نفت و گاز خود در سواحل شمال شرقی قبرس را به رغم تهدید اتحادیه اروپا آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه ۲۴ آبان اعلام کرد «فاتح»، کشتی حفاری نفت و گاز این کشور عملیات خود را از روز سه‌شنبه در جنوب دماغه «قارپوز» آغاز کرده است.

ترکیه پیش از این عملیات حفاری نفتی در غرب جزیره قبرس را نیز با کشتی «یاووز» آغاز کرده بود.

دولت ترکیه در حالی آغاز عملیات حفاری خود را اعلام می‌کند که اتحادیه اروپا در مورد این عملیات «غیرقانونی» در آب‌های قبرس هشدار داده و این کشور را تهدید به تحریم کرده است. مقام‌های اروپایی روز دوشنبه گذشته در بروکسل، پایتخت بلژیک اعلام کردند که با تعیین یک «چارچوب قانونی» برای هدف قراردادن افراد مرتبط با این اقدام در ترکیه گامی جدید را برای مجازات آنکارا برداشته‌اند.

معاون رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه در مورد سیاست اتحادیه اروپا گفت: «طرح تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا به بهانه فعالیت‌های حفاری و اکتشاف نفت در مدیترانه شرقی بی‌معنی است.»

بیشتر بخوانید:

ترکیه که پیش از عملیات کشتی «فاتح»، حفاری نفتی در غرب جزیره قبرس را نیز با کشتی «یاووز» آغاز کرده بود، روز دوشنبه گذشته هم در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا گفته بود که از در برابر اروپا «عقب‌نشینی» نکرده و به عملیات خود در شرق مدیترانه ادامه می‌دهد زیرا منطقه نفتی جدید را جزیی از قلمرو خود می‌داند.

کشف ذخایر تازه گاز و نفت در سواحل شرقی مدیترانه اخیرا سبب بروز مناقشه‌ میان قبرس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ترکیه‌ای شده است که بخش شمالی این جزیره را در کنترل دارد.

ترکیه به رغم روابط رو به کاهشی که با اروپا دارد، همچنان به طور رسمی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه از پیمان «پرهیز از اخذ مالیات مضاعف» با قبرس خارج می‌شود

ترکیه در پاسخ به تهدید بروکسل: به حفاری در شرق مدیترانه ادامه می دهیم

واکنش اروپا به طرح احتمالی ترکیه؛ تشکیل جمهوری خودمختار در شمال قبرس