Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«کولبر نکشید»؛ طوفان توئیتری کاربران در اعتراض به مرگ مرزنشینان

خبرگزاری مهر
خبرگزاری مهر Copyright Iman Fatehi
Copyright Iman Fatehi
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعداد زیادی از کاربران توئیتر از شامگاه یکشنبه دوازدهم مرداد ماه با استفاده از هشتگ «کولبر نکشید» اعتراض خود را به «کشته شدن کولبران توسط نیروهای امنیتی و انتظامی ایران» اعلام کردند.

آگهی

هشتگ «کولبر نکشید» طی شبانه‌روز گذشته بازتاب گسترده‌ای در شبکه اجتماعی توئیتر داشت. کاربران توییتر در این مدت این هشتگ را ۱۲۷ هزار بار به اشتراک گذاشتند و به این ترتیب آن را به ترند اول در ایران تبدیل کردند.

تعداد زیادی از کاربران توئیتر از شامگاه یکشنبه دوازدهم مردادماه با استفاده از این هشتگ اعتراض خود را به «کشته شدن کولبران توسط نیروهای امنیتی و انتظامی ایران» اعلام کردند.

آنان این اقدام حمایتی را در حالی آغاز کردند که پیش از این نهادها و سازمان‌هایی که بخشی از فعالیت خود را بر مسائل کولبران متمرکز کرده‌اند، در گزارش‌هایی از کشته شدن تعداد زیادی از کولبران در مرزهای ایران خبر داده بودند.

وبسایت «سازمان حقوق بشری هه نگاو» روز یازدهم مرداد اعلام کرد که در ماه ژوئیه دست‌کم پنج کولبر با شلیک مستقیم نیروهای نظامی ایران کشته و ۱۱ نفر دیگر بر اثر شلیک مستقیم زخمی شده‌اند.

تیراندازی مستقیم توسط نیروهای نظامی و انتظامی، سقوط از کوه و سرمازدگی از جمله دلیل‌هایی بوده که برای کشته یا زخمی شدن کولبرها اعلام شده است.

انتشار خبرهای مربوط به کشته شدن کولبرها در سال‌های گذشته با واکنش‌هایی از سوی برخی فعالان اجتماعی یا سیاسی همراه شده است.

لزوم ساماندهی امر کولبری یا حذف آن

برخی از این فعالان با این اعتقاد که فقر و بیکاری در این مناطق گسترده است، بر لزوم ساماندهی امر کولبری در مرزها تأکید دارند؛ اما در مقابل برخی مقام‌های دولتی از جمله معاون امنیتی وزیر کشور با رد موضوعی با عنوان کولبری، معتقد هستند که تروریست‌ها در قالب کولبر مواد منفجره به داخل کشور منتقل می‌کنند.

با این حال در سال ۱۳۹۷ دولت اعلام کرد که در چهار استان مرزی طرح ساماندهی کولبری را اجرا خواهد کرد. در این طرح قرار بود بازارچه‌های مرزی راه اندازی و برای کولبران کارت صادر شود؛ امری که به گفته ناظران تاکنون به درستی محقق نشده است.

بر اساس گزارش برخی وبسایت‌های ایرانی، کولبران بیشتر لوازم خانگی را از مسیرهای کوهستانی وارد ایران می‌کنند.

فرمانده پیشین مرزبانی ایران با تفاوت گذاشتن میان کولبر و قاچاقچی، معتقد است کسی که هنگام شب در مرز تردد کند کولبر نیست، زیرا که به اعتقاد او کولبر ساعت تردد و مجوز تردد در مرز دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال کشتار ده‌ها اسب متعلق به کولبران

شناسایی و بازداشت ۵ متهم تیراندازی مرگبار به کولبران

در کردستان اگر کولبران کشته نشوند، زود پیر میشوند