اعتراضات در شهر بانه در پی کشته شدن دو کولبر

اعتراضات در شهر بانه در پی کشته شدن دو کولبر
نگارش از Euronews

در پی کشته شدن دو کولبر در شهر بانه استان کردستان توسط هنگ مرزی و در منطقه بازار شهر خانواده این دو کولبر، تعدادی از کسبه و مردم این شهر از روز دوشنبه سیزدهم شهریور در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

اعتصاب و تجمع اعتراضی تا امروز سه شنبه نیز ادامه یافت و نهایتا به درگیری پلیس و نیروهای امنیتی با شرکت‌کنندگان انجامید.محسن بیگلری، نماینده بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با تایید خبر این حادثه بر لزوم پیگیری و مجازات عاملان آن تاکید کرده بود. وی اشاره به اینکه این دو کولبر در منطقه بازار شهرستان بانه کشته شده اند گفت که یکی از این افراد دهیار «هه نگه ژال» روستایی از توابع بانه بوده است.

آقای بیگلری گفت: «این افراد عمدتا از اقشار ضعیف جامعه هستند. واقعیت این است که حتی اگر این افراد کالایی حمل می‌کنند، دلیل نمی‌شود که کشته شوند و این درحالی است که این حوادث منجر به جریحه‌ دار شدن احساسات مردم کردستان و دیگر مناطق کشور می‌شود.»وی همچنین خطاب به خانواده های دو کولبر کشته شده گفت که بعنوان نماینده مردم این شهرستان این اتفاق را پیگیری خواهد کرد.

محدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی درباره طرح وزارت کشور برای سامان دهی کولبران از ارائه این طرح در هیات دولت خبر داد و گفت که هیات دولت تا حدودی قانع شده است تا کسانی که از این طریق ارتزاق می کنند به کارشان ادامه دهند. آقای نوبخت در واکنش به اینکه یکی از این افراد دهیار بوده است گفت: «حساب این افراد جدا از کسانی است که از این مطلب سود می برند. اما اینکه چرا یک دهیار کولبری می کند باید تحقیق کنیم و ببینیم که چرا چنین اتفاقی افتاده است.»

دادستان عمومی و انقلاب کردستان نیز از تشکیل پرونده قضایی و بازداشت متهمان این رویداد خبر داد. وی با تایید کشته شدن این دو کولبر بدست ماموران مرزی گفته است: «دو کولبر در حال وارد کردن محموله قاچاق به داخل کشور بودند که ماموران به سمت آنها تیراندازی می‌کنند. متاسفانه این دو کولبر فوت می کنند. محموله قاچاق این کولبران مواد محترقه بوده است.»

با این حال وبسایت ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع آگاه دو فرد کشته شده را کولبر نداسته و دلیل تیراندازی به آنها را ورود به منطقه ممنوعه مرزی بصورت غیرقانونی دانست.

این منبع به خبرگزاری ایرنا گفته است: «از آنجا که امکان تشخیص هویت افراد از راه دور وجود ندارد و مناطق ممنوعه مرزی به ویژه در شب مورد تردد نیروهای تروریستی نیز قرار می‌گیرد، لذا ماموران انتظامی ناچار به ارایه اخطار، شلیک هوایی و در نهایت اقدام و واکنش لازم برابر مقررات هستند.»

مطالب مرتبط