Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادستان کل کشور: کولبرها مستضعف هستند و باید به آنها کمک شود

دادستان کل کشور: کولبرها مستضعف هستند و باید به آنها کمک شود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادستان کل کشور با اعلام اینکه کولبرها دو دسته هستند گفت که یک دسته از این افراد مستضعف هستند و باید به آنها کمک شود، اما دسته دیگری از آنها اقدام به قاچاق گسترده کالاها به کشور می‌کنند.

کولبرها به برخی از افراد محلی در مناطق مرزی استان کردستان ایران گفته می‌شود که اجناسی را بر روی پشت خود و به صورت غیرقانونی (از نقاط غیررسمی و بدون کنترل گمرکی) به داخل ایران حمل می‌کنند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه مشغول به کار هستند. مسئولان ایران کولبران را قاچاقچی می‌دانند و ماموران انتظامی برای جلوگیری از این نقل و انتقالات غیرقانونی از تردد این افراد جلوگیری می‌کنند.


محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور

روز دوشنبه ۱۸ بهمن ماه، محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش «مبارزه با قاچاق کالا و ارز» درباره کولبرها گفت: «کولبرها یک عده از مرز نشین‌ها هستند از قدیم‌الایام هم همین کار را می‌کردند. راه ارتزاق آنها آوردن جنس از مرز است. این افراد مستضعف هستند و باید به آنها کمک هم بشود.»

دادستان کل کشور افزود: «اما دسته دوم کولبرهایی هستند که اجیر هستند. یک عده سرمایه‌دار افرادی را اجیر می‌کنند تا با استفاده از توان و راه بلدی آنها اقدام به قاچاق گسترده کالاهای قاچاق به کشور کنند. در این راه قطعا نیروهای اطلاعاتی و انتظامی وارد عمل می‌شوند و آنها را دستگیر می‌کنند.»

در همین رابطه روز دوشنبه اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران گفت درصدد هستیم تا کولبران را ساماندهی کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر جانشین فرمانده ناجا گفت: «تمرکز ما برای جلوگیری از فعالیت باندهای بزرگ در مرزهاست که ساماندهی کولبران هم در این برنامه جا می‌گیرد و امیدواریم که با ساماندهی این مهم، کولبران هم تعیین تکلیف شوند.»

هفته گذشته مرگ چند کولبر بر اثر سقوط بهمن در نزدیکی شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی، منجر به این شد که مجددا موضوع کولبری مورد توجه مقامات ایران قرار گیرد.

با مرگ این کولبران، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس جان باختن آنها را به نمایندگان استان‌های غربی ایران تسلیت گفت و از مسئولان خواست مشکلات کولبران را پیگیری کنند. همچنین شصت فعال سیاسی در نامه‌ای به حسن روحانی و نمایندگان مجلس از آنها خواستند که از خانواده کولبران آسیب‌دیده دلجویی کنند و در جهت ایجاد شغل‌های بیشتر در استان‌های غربی ایران اقدام کنند.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران اوایل سال جاری با اشاره به موضوع قاچاق گسترده در ایران گفته بود: «منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کولبرهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می‌کنند، نیست، بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با ده‌ها و صد‌ها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می‌کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام