Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روی خوش جهان به مهاجر آفریقایی در سال بیداد کرونا؛ تولد پنجمین ثروتمند جهان

Tesla CEO Elon Musk
Tesla CEO Elon Musk Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایلان ماسک، مهاجر ۴۹ ساله‌ای که از آفریقای جنوبی به آمریکا مهاجرت کرده، در سال رکود جهانی اقتصاد به دلیل شیوع ویروس کرونا به پنجمین ثروتمند جهان بدل شد و به عنوان خالق ارزشمندترین شرکت خودروسازی جهان، لقب موفق‌ترین کارآفرین نوظهور را از آن خود کرد.

آگهی

ایلان ماسک، مهاجر ۴۹ ساله‌ای که از آفریقای جنوبی به آمریکا مهاجرت کرده، در سال رکود جهانی اقتصاد به دلیل شیوع ویروس کرونا به پنجمین ثروتمند جهان بدل شد و به عنوان خالق ارزشمندترین شرکت خودروسازی جهان، لقب موفق‌ترین کارآفرین نوظهور را از آن خود کرد.

با این همه آقای ماسک چهره محبوبی به شمار نمی‌رود. انتقادهای او از اجرای سیاست قرنطینه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و تاکیدش بر اهمیت بیشتر رونق اقتصادی نسبت به حفظ سلامت انسان‌ها به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد.

او حتی کرونا را نیز برای خود بدل به فرصت کرد. فرصتی برای فشار بر دولت‌ها و مقام‌های محلی برای ربودن گوی سبقت از رقبایی که به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ زمین‌گیر شده بودند.

با این حال، او در میان همین شهرت و نفرت، سالی فوق‌العاده را تجربه می‌کند. شرکت «اپیس‌ ایکس» که او با هدف آغاز سفرهای خصوصی به فضا در سال ۲۰۲۰ تاسیس کرده بود، موفق شد دو فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام کند. همزمان ارزش روز سهام شرکت خودروسازی تسلا که آقای ماسک موسس و مدیرعامل آن است، در بازارهای مالی از ۲۶۷ میلیارد دلار گذشت و رقیب خود تویوتای کهنه را پشت سرگذاشت.

جهش قیمت سهام تسلا در سال ۲۰۲۰ در شرایطی رخ می‌دهد که این شرکت در سال گذشته تنها ۵۰۰ هزار دستگاه خودروی الکتریکی تولید کرده ولی سوددهی بالای این شرکت، نگاه سرمایه‌گذاران را به خود معطوف کرده است.

تسلا در حال حاضر ۵۵ هزار پرسنل در سراسر جهان دارد و با وجود ادامه شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، این شرکت در حال استخدام نیروی کار جدید است و کار تاسیس کارخانه‌ تازه خود در آستین تگزاس را نیز آغاز کرده است. آقای ماسک پیش‌بینی کرده که شمار کارکنان تسلا تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی به ۶۵ هزار نفر خواهد رسید.

افزون بر سودآوری بالا، اجرای طرح‌های توسعه این شرکت موجب شده قیمت هر سهم تسلا در بازارهای سهام طی ۷ ماه گذشته ۳ برابر شود.

همزمان آقای ماسک در تدارک اجرای ایده قدیمی خود یعنی استعمار مریخ توسط سفرهای تجاری تدارک دیده شده توسط شرکت «اپیس‌ ایکس» است.

او این روزها بدل به نماد فردی شده که وقتی اراده می‌کند، جهان را تغییر بدهد، همه عوامل موفقیتش با وجود تمام ناملایمت‌های موجود، برایش دست به دست هم می‌دهند.

ثروت آقای ماسک این روزها به بیش از ۷۴.۲ میلیارد دلار رسیده و از وارن بافت ۸۹ ساله فراتر رفته است. او بر پایه شاخص میلیاردهای بلومبرگ جایگاه خود را به عنوان پنجمین ثروتمند جهان تثبیت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نارضایتی سهامداران از سخنان «ماسک»؛ ارزش تسلا ۵۰ میلیارد دلار سقوط کرد

برکسیت تسلا را از بریتانیا فراری داد؛ استقرار رقیب جدید بنز و بی‌ام‌و در برلین

رقیبی برای ترامپ و بایدن؛ میلیاردرهای آمریکایی روی نیکی هیلی شرط بندی کردند