«گرسنگی جان کودکان لبنانی را خواهد ستاند»؛ حدود ۱ میلیون نفر در بیروت از تامین مایحتاج ضروری عاجزند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کودک پناهجوی سوری در لبنان
کودک پناهجوی سوری در لبنان   -  Copyright  AP Photo

نزدیک یک میلیون نفر در بیروت دیگر نمی‌توانند مایحتاج ضروری خود را تهیه کنند و کودکان بسیاری در این کشور در معرض مرگ بر اثر گرسنگی هستند. کل جمعیت لبنان کمتر از ۷ میلیون نفر است.

موسسه خیریه صندوق نجات کودکان با انتشار گزارشی در این خصوص می‌گوید ۹۱۰ هزار نفر از شهروندان بیروت که بیش از نیمی آنها کودک هستند به دلیل بحران اقتصادی در این کشور غذا به اندازه کافی ندارند.

جاد ساکر، مدیر موقت این موسسه بین‌المللی که در لبنان فعال است می‌گوید: «ما پیش از پایان سال شاهد کودکانی در لبنان خواهیم بود که بر اثر گرسنگی جان خواهند داد.»

اقتصاد لبنان در ماه‌های اخیر با بحران شدیدی روبرو است و پول ملی این کشور حدود ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. این موضوع بر مشاغل کوچک و بزرگ نیز تاثیر گذاشته و به افزایش بی‌سابقه نرخ بیکاری در این کشور منجر شده است.

همزمانی بحران اقتصادی و همچنین شیوع ویروس کرونا، اوضاع نگران‌کننده‌ای را در این کشور عرب خاورمیانه‌ای رقم زده است. ساکر می‌گوید این بحران نه تنها به لبنان که به فلسطینی‌ها و پناهندگان سوری که در این کشور هستند نیز ضربه می‌زند.

صندوق نجات کودکان از دولت لبنان خواسته است ساز و کارهایی برای کمک به افراد آسیب‌پذیر در نظر بگیرد. دولت لبنان از صندوق بین‌المللی پول درخواست کمک و اعطای وام کرده است، اما هنوز این درخواست بیروت با موافقت رو‌به رو نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید