اوکراین: اطلاعات جعبه سیاه هواپیمایمان از دخالت غیرقانونی حکایت دارد

خانواده‌های عزادار سرنشینان هواپیمای سرنگون شده اوکراین
خانواده‌های عزادار سرنشینان هواپیمای سرنگون شده اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر تحقیقات و بررسی امنیت ترابری غیرنظامی فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد که کار بررسی و تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین پس از چهار روز به پایان رسیده است.

یوهنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین می گوید اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی این کشور در ایران از «دخالتی غیرقانونی» در پرواز این هواپیما حکایت دارد.

آگهی

معاون وزیر خارجه اوکراین در صفحه توئیتر خود همچنین نوشت که هیاتی ایرانی برای مذاکره درباره سرنگونی این هواپیما قرار است هفته آینده به اوکراین برود.

دفتر تحقیقات و بررسی امنیت ترابری غیرنظامی فرانسه (BEA) روز پنجشنبه اعلام کرد که کار بررسی و تحلیل اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراین پس از چهار روز به پایان رسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان دفتر تحقیقات و بررسی امنیت ترابری غیرنظامی فرانسه صدای داخل کابین خلبان (CVR) و داده های دستگاه ثبت اطلاعات فنی پرواز (FDR) را بررسی کرده اند.

ایران جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی اوکراین را اخیرا پس از پنج ماه به فرانسه تحویل داد. این هواپیما سحرگاه روز هشتم ژانویه سال جاری میلادی (۱۸ دی ۱۳۹۸) با ۱۷۶ سرنشین فرودگاه امام خمینی تهران را به مقصد کی یف ترک کرد اما دقایقی بعد از برخاستن از زمین از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران سه روز پس از این حادثه که همزمان با واکنش نظامی تهران به حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس روی داد اصابت دو موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای اوکراینی را پذیرفت. همه ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

مقامات ایران دلیل شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی را «خطای انسانی» اپراتور پدافند هوایی اعلام کرده اند. به گفته آنها اپراتور پدافند هوایی سپاه پاسداران این هواپیما را با موشک کروز آمریکا اشتباه گرفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر کشور اوکراین در حادثه سقوط هلی‌کوپتر در حومه کی‌یف کشته شد

سقوط هواپیما در برزیل ۱۴ کشته برجای گذاشت

آمار تلفات جانی سوانح هوایی در قلمرو اتحادیه اروپا؛ سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۴۷ نفر کشته شدند