اوکراین: اطلاعات جعبه سیاه هواپیمایمان از دخالت غیرقانونی حکایت دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خانواده‌های عزادار سرنشینان هواپیمای سرنگون شده اوکراین
خانواده‌های عزادار سرنشینان هواپیمای سرنگون شده اوکراین   -   کپی رایت  AP Photo

یوهنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین می گوید اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی این کشور در ایران از «دخالتی غیرقانونی» در پرواز این هواپیما حکایت دارد.

معاون وزیر خارجه اوکراین در صفحه توئیتر خود همچنین نوشت که هیاتی ایرانی برای مذاکره درباره سرنگونی این هواپیما قرار است هفته آینده به اوکراین برود.

دفتر تحقیقات و بررسی امنیت ترابری غیرنظامی فرانسه (BEA) روز پنجشنبه اعلام کرد که کار بررسی و تحلیل اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراین پس از چهار روز به پایان رسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان دفتر تحقیقات و بررسی امنیت ترابری غیرنظامی فرانسه صدای داخل کابین خلبان (CVR) و داده های دستگاه ثبت اطلاعات فنی پرواز (FDR) را بررسی کرده اند.

ایران جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی اوکراین را اخیرا پس از پنج ماه به فرانسه تحویل داد. این هواپیما سحرگاه روز هشتم ژانویه سال جاری میلادی (۱۸ دی ۱۳۹۸) با ۱۷۶ سرنشین فرودگاه امام خمینی تهران را به مقصد کی یف ترک کرد اما دقایقی بعد از برخاستن از زمین از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران سه روز پس از این حادثه که همزمان با واکنش نظامی تهران به حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس روی داد اصابت دو موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای اوکراینی را پذیرفت. همه ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

مقامات ایران دلیل شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی را «خطای انسانی» اپراتور پدافند هوایی اعلام کرده اند. به گفته آنها اپراتور پدافند هوایی سپاه پاسداران این هواپیما را با موشک کروز آمریکا اشتباه گرفته بود.