Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کرونا در افغانستان؛ ترس خانواده‌ها از ناپدید شدن دستگاه اکسیژن بیمارشان

Rahmat Gul
Rahmat Gul Copyright Rahmat Gul/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Rahmat Gul/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اینجا افغانستان است و ویروس کرونا بیداد می‌کند. پزشک جوانی می‌گوید که درخواب هم کابوس کرونا می‌بیند. پزشک دیگری مجبور شده دور از خانواده زندگی کند تا آنها را مبتلا نکند. همراهان بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز بالای سر بیمارشان کشیک می‌دهند که مبادا مخزن اکسیژن ناپدید شود.

آگهی

اینجا بیمارستان افغان‌-ژاپن است. انبوهی از مبتلایان به کووید۱۹ در این مرکز درمانی بستری شده‌اند. اعضای خانواده‌ها ناگزیرند به دلیل وضعیت وخیمی که سیستم مراقبت‌های بهداشتی کشور با آن روبرو است برای کمک به روند درمان بیمارشان کنار او حاضر باشند و در همین حال از پوشش محافظتی چندانی نیز برخوردار نیستند و تنها ماسکی بر چهره دارند. برخی هم باید تا صبح بالای سر بیمارشان کشیک بدهند که مبادا دیگری مخزن اکسیژن را با خود ببرد.

کابوس کرونا خواب را از چشمان پزشکان افغان ربوده است. مژگان نزهت که در همین بیمارستان طبابت می‌کند، می‌گوید: «۳ شب از شدت درد خوابم نبرد، از درد کمر گرفته تا درد دنبالچه.»

بستگان بیماران مبتلا به کووید۱۹ که در بیمارستان بستری شده‌اند باید بیش از هر چیز مراقب مخازن اکسیژن بالای سر بیمارشان باشند چرا که در پی کمبود این مخازن احتمال برداشته شدن آن از سوی افراد دیگر بالاست.

AP Photo
Rahmat GulAP Photo

کشیک شبانه برای حفاظت از مخزن اکسیژن

اسدالله که برای همراهی با پدر بیمارش در اینجاست می‌گوید: «یک شب در بخش مراقبت‌های ویژه بیدار بودم تا از مخزن اکسیژن کنار تخت پدرم محافظت کنم. در روزهای پایانی زندگی پدرم یکی از بستگان بیماران مبتلا به کووید۱۹ به اینجا آمد و تهدید کرد که مخزن اکسیژن پدرم را خواهد گرفت.»

بیمارستان صدتختخوابه افغان-ژاپن یکی از دو مکان انجام آزمایش ویروس کرونا در کابل پایتخت افغانستان است.

پزشکان تازه فارغ‌التحصیل شده افغان نیز به جمع دیگر پزشکان این بیمارستان پیوسته‌اند تا به مداوای بیماران بپردازند.

بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ‌تنها ۱۳ تختخواب دارد و بیماران مبتلا به کووید۱۹ که وضعیتشان بحرانی است اینجا بستری شده‌اند و برخی‌شان به ونتیلاتورها و برخی دیگر به مخازن اکسیژن متکی هستند.

تهدید کرونا بیخ گوش کادر درمان افغانستان

براساس اعلام وزارت صحت عامه افغانستان بیش از ۱۷۰۰ نفر از کادر درمان از جمله ۴۰ نفری که در بیمارستان افغان-ژاپن مشغول به کار بودند در فرآیند درمان بیماران مبتلا به کووید۱۹ به این بیماری دچار شده‌اند و از این میان ۲۶ نفرشان نیز فوت کرده‌اند.

برای حکیم الله صالح، مدیر بیمارستان هر کارمند یک قهرمان است، قهرمانی که زندگی‌اش را صرف مراقبت از بیماران کرده و زندگی‌اش را به خطر انداخته است.

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Rahmat GulCopyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

سرکشی به ۶۰ بیمار در یک روز

یکی از این قهرمانان جواد نورزای است. جراح ارشد بیمارستان افغان-ژاپن. رئیس بیمارستان می‌گوید که این پزشک متخصص روزانه به ۶۰ بیمار سرکشی می‌کند و در عین حال تلاش می‌کند به پزشکان تازه‌وارد نیز نکاتی بیاموزد.

نورزای پزشک جوانی است. ۳۲ سال دارد. سال ۲۰۱۳ مدرک پزشکی‌اش را دریافت کرد و نخست در بیمارستان‌ها خصوصی مشغول بود. اما پس از شروع بحران ویروس کرونا در این کشور به کادر درمانی بیمارستان افغان-ژاپن پیوسته است.

آقای نورزای نیز در حین درمان بیماران به کووید۱۹ مبتلا شد و توانست از این بیماری بهبود بیابد.

AP Photo
دکتر جواد نورزایAP Photo

«خواب هم که می‌روم کابوس می‌بینم»

با وجود همه تلاش‌ها و کوشش‌ها این دکتر جوان از افسردگی و فشار روانی ناشی از رسیدگی به بیماران در بحبوحه بحران کرونا گله دارد.

او می‌گوید: «حتی وقتی خواب هستم کابوس می‌بینم، اتاق آی‌سی‌یو را در خواب می‌بینم و بیمارانی که به کمک من نیاز دارند.»

یکی دیگر از پزشکان بیمارستان افغان-ژاپن که از این ویروس بهبود یافته است، مژگان نزهت پزشک ۳۵ ساله افغانستانی است.

نزهت که برای حفظ امنیت خانواده‌اش این روزها جدا از آنها زندگی می‌کند درباره تجربه این روزهایش می‌گوید: «۳ شب از شدت درد خوابم نبرد، از درد کمر گرفته تا درد دنبالچه.»

افغانستان برای هر ۳۵۰۰ نفر تنها یک پزشک دارد

افغانستان تاکنون تقریبا ۳۵ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش کرده که از این تعداد بیش از یک هزار نفر جان باخته‌اند.

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده که روزانه در این کشور ۲۵۰۰ آزمایش کرونا صورت می‌گیرد. این در حالی است که در ماه گذشته روزانه ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر برای انجام آزمایش کرونا مراجعه می‌کردند و دولت مجبور بود بسیاری را رد کند.

آگهی

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی افغانستان برای هر ۳۵۰۰ نفر تنها یک پزشک دارد که کمتر از یک پنجم میانگین جهانی است.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید: «این وزارتخانه برای برطرف کردن کمبود کارمندان پزشکی به ویژه متخصصات امور آزمایشگاهی با مشکل مواجه است، تلاش داریم نیروهای متخصص امور آزمایشگاهی را به کار گرفته و آنها را برای انجام آزمایش‌ها به ولایات بفرستیم.»

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Rahmat GulCopyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت صحت افغانستان: ۱۰ میلیون نفر در کل کشور کرونا گرفته‌اند

طبق آمار رسمی ایران طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۶ نفر دیگر قربانی ویروس کرونا شدند

کمبود امکانات پزشکی در افغانستان و خانواده‌‌هایی که جان می‌بازند