کمبود امکانات پزشکی در افغانستان و خانواده‌‌هایی که جان می‌بازند

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانواده یوسف آریوبی نخست گمان می‌کردند که به سرماخوردگی مبتلا شدند، علایم آنها تب و سرفه بود. آنها زمانی متوجه شدند که دیگر دیر شده بود. ۴۶ نفر از اعضای خانواده به ویروس مبتلا شدند و ۳ نفر جان خود را از دست دادند. این تنها یک نمونه از ده‌ها موردی است که به دلیل کمبود امکانات با مرگ روبرو می‌شوند.

آگهی

خانواده دکتر یوسف آریوبی نخست گمان می‌کردند که به سرماخوردگی مبتلا شدند، علایم آنها تب و سرفه بود.

آنها زمانی متوجه واقعیت شدند که دیگر دیر شده بود. نتایج تست کرونای آنها دیر مشخص شد.

چرا که یکی از مراکز درمانی ارایه دهنده خدمات در دوره کرونا به موقع نتوانست به خانواده دکتر آریوبی اطلاع دهد که او به ویروس کرونا مبتلا شده است.

طی چند روز دکتر آریوبی و خواهر و برادرش جان باختند و ده‌ها نفر از بستگانشان با بیم ابتلا به بیماری کووید۱۹ در قرنطینه ماندند.

آسیب‌پذیری ساختار درمانی افغانستان برای مهار کرونا

داستان این خانواده افغان به سادگی نشان از آن دارد که چگونه نظام بهداشتی ضعیف و واکنش نه چندان سریع دولت، افغانستان را به شدت در برابر این ویروس همه‌گیر آسیب پذیر کرده است.

بهترین پاکتیاوال، برادر دکتر آریوبی می‌گوید: «هرگز این بیماری را باور نکردم، می گفتم دروغ است اما فقط وقتی برادرم یوسف آریوبی، خواهر و برادر دیگرم فاضل رحمان فوت کردند و ما خودمان هم مبتلا شدیم، فهمیدیم که ویروس کرونا چقدر خطرناک است، این یک خطر بسیار بزرگ است و کسانی که از آن غفلت می‌کنند، زندگی‌شان را در خطر می‌اندازند.»

پاکتیاوال هنوز به یاد می‌آورد وقتی برادرش دکتر یوسف و خواهرزاده‌اش مریم را به شفاخانه افغان-ژاپن که مرکز اصلی درمان بیماری‌های واگیردار در کابل به شمار می‌رود بردند، هر دو نفرشان ماسک بر صورت داشتند.

AP Photo
تصویر دکتر یوسف آریوبیAP Photo

امکانات اندک شفاخانه افغان-ژاپن برای تشخیص کرونا

این شفاخانه سال ۲۰۱۴ با بودجه دولت ژاپن ساخته شد و در حال حاضر یکی از دو مرکز انجام آزمایش کرونا در کابل است. اما پزشکان این مرکز درمانی هم اعتراف می‌كنند كه نه برای تشخیص بیماری کووید۱۹ آمادگی لازم را دارند و نه این مرکز درمانی برای پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان کافی است.

در این بیمارستان روزانه ۶۰۰ مورد مشکوک به ویروس کرونا مراجعه کرده و مورد آزمایش قرار می‌گیرند اما کادر درمانی تنها توانایی تجزیه و تحلیل ۱۵۰ تست روزانه را دارند.

وقتی از سوی بیمارستان پاسخی دریافت نکردند خانواده دکتر آریوبی گمان بردند که نتیجه آزمایش آنها منفی بوده است.

AP Photo
تصویر از ویدیوAP Photo

نوش دارو پس از مرگ سهراب

با این حال برادر آقای پاکتیاوال که می‌خواست بداند واقعا به چه بیماری مبتلا شده برای انجام تشخیص راهی یک کلینیک خصوصی شد، در آن مرکز هم پزشک به آنها گفت که به آنفولانزا مبتلا شده‌اند.

طی روزهای بعد، خواهر آقای آریوبی، سه برادرش از جمله پاکتیاوال، همسرش و مادر ۷۰ ساله اش، یکی پس از دیگری علایمی از جمله سرفه، عطسه و تب را نشان دادند اما حال آقای آریوبی بدتر از دیگران بود.

روز ششم آوریل وقتی پاکتیاوال دید که اوضاع سلامت برادرش رو به افول گذاشته دوباره به مرکز درمانی افغان-ژاپن رفت تا ببیند نتیجه آزمایش مشخص شده یا نه؟ او در نهایت در فهرست بلندبالایی که در آن اسامی و نتیجه آزمایش‌ها نوشته شده بود متوجه شد که نتیجه آزمایش برادرش و خواهرزاده‌اش هر دو مثبت بوده است.
او می‌گوید: «اگر آنها به موقع متوجه نتیجه آزمایش و ابتلا برادرش به بیماری کووید۱۹ شده‌بودند نه تنها امکان داشت که او دیگر اعضای خانواده زندان بمانند که جلوی ابتلای شمار زیادی از بستگان به ویروس کرونا نیز گرفته می‌شد.»

AP Photo
تصویری از محل دفنAP Photo

آنها پس از فهمیدن نتیجه آزمایش، خودشان را در خانه قرنطینه کردند با این حال همسایه‌ها خانه‌هایشان را تخلیه کردند و سوپرمارکت محل هم دیگر به آنها کالایی نمی‌فروخت.

ابتلای ۴۶ نفر در یک خانواده به کووید۱۹

سرانجام آمار ابتلا به ویروس کرونا در این خانواده به ۴۶ نفر رسید.

آنها هنوز در سایه ترس زندگی می‌کنند و نمی‌دانند چه آینده در انتظار خودشان و دیگر اعضای خانواده‌شان است.

در آزمایش‌های تصادفی صورت گرفته توسط وزارت صحت در افغانستان در این ماه یک سوم از پانصد نفر نتیجه آزمایش‌شان مثبت بوده است.

نگرانی‌ها از شیوع گسترده ویروس کرونا در افغانستان در فقدان تجهیزات و امکانات مورد نیاز بالا گرفته است.

آگهی

مردم رعایت نکنند به سوی یک بحران پیش می‌رویم

AP Photo
وزیر صحت افغانستان در بازدید از یک شفاخانهAP Photo

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان به خانواده‌ها هشدار داد :«اگر مردم افغانستان دستورالعمل را رعایت نکنند کشور به سوی یک بحران خطرناک پیش خواهد رفت.»

تا کنون در کشور ۳۶ میلیون نفری افغانستان تنها ۳۰ هزار آزمایش انجام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا در افغانستان؛ ترس خانواده‌ها از ناپدید شدن دستگاه اکسیژن بیمارشان

اعلام آتش‌بس سه روزه میان نیروهای طالبان و دولت افغانستان به مناسبت عید فطر

آخرین آمار کرونا در ایران و افغانستان؛ وضعیت خوزستان هنوز قرمز است