وزارت صحت افغانستان: ۱۰ میلیون نفر در کل کشور کرونا گرفته‌اند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
The Associated Press
The Associated Press   -   کپی رایت  Copyright 2019 . All rights reserved.

سرپرست وزارت صحت [بهداشت] افغانستان با استناد به یک تحقیق انجام شده، از ابتلای ۱۰ میلیون شهروند افغان به ویروس کرونا خبر داد. این در حالی است که آمار رسمی مرتبط به افغانستان در نقشه پراکندگی شمار مبتلایان به ویروس کرونا حدود ۳۷ هزار نفر اعلام شده است.

براساس این پژوهش تخمین زده شده است که تاکنون ۵۳ درصد مردم کابل، ۴۲.۹ درصد مردم استان‌های های شرقی، ۳۶.۳ درصد افراد در استانهای مرکزی، ۳۴.۱ درصد از جمعیت استان‌های غربی، ۳۲.۴ درصد مردم شمال شرق و ۲۱.۱ درصد افراد در نقاط مرکزی افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

 جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت افغانستان می‌گوید: «۳۱.۵ درصد از جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بدین ترتیب ۱۰ میلیون نفر در افغانستان کرونا گرفته اند. میزان ابتلا به ویروس در شهرها ۳۷ درصد و در مناطق روستایی ۲۷ درصد است.»

بر پایه این تحقیق، ۴۶.۴ درصد کودکان بین ۵-۱۷ سال به ویروس کرونا نیز مبتلا شده اند و نشانه بیماری در آنها دیده نشده است، اما ناقل ویروس بوده اند.

افغانستان که این روزها به جز ویروس کرونا کماکان با انفجارها و ناامنی در شهرها و عملیات طالبان مواجه است راه سختی در مدیریت شیوع ویروس کرونا در این کشور پیش رو دارد.

Rahmat Gul/Copyright 2019 . All rights reserved.
The Associated PressRahmat Gul/Copyright 2019 . All rights reserved.

در کابل دو بیمارستان مشغول پذیرش بیماران هستند و کمبود تجهیزات و کادر درمان کار را برای مداوای مبتلایان به کووید۱۹ دشوار کرده است.
بنابراین آخرین آمار در افغانستان ۲۵ هزار و نهصد و سه نفر از ویروس کرونا جان سالم به در برده‌اند و ۳۶ هزار و نهصد و شصت و هشت نفر نیز به این ویروس مبتلا شده‌اند و ۱۳۰۲ نفر نیز به دلیل ابتلا به کووید۱۹ جان باخته‌اند.