ناسا بالونی به اندازه «زمین فوتبال» به جو می‌فرستد

ناسا بالونی به اندازه «زمین فوتبال» به جو می‌فرستد
Copyright NASA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، قصد دارد به منظور انجام مطالعات فضایی یک تلسکوپ پیشرفته را به همراه یک بالون غول‌پیکر به جو زمین بفرستد.

آگهی

اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا، ناسا، قصد دارد به منظور انجام مطالعات اخترشناسی یک تلسکوپ پیشرفته را به همراه یک بالون غول‌پیکر به جو زمین بفرستد.

این تلسکوپ سوار بر بالون که به اختصار ASTHROS نام دارد، طول موج‌های نوری و امواج فروسرخ دور را رصد می کند که از زمین قابل رویت نیستند.

به منظور مشاهده این امواج، تلسکوپ در فاصله ۳۸ کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت. این فاصله در نقطه پایین تری از «خط کارمان»، مرز میان اتمسفر زمین و فضای بیرونی آن‌، قرار دارد اما این اندازه کافی است تا دانشمندان بتوانند طول موج هایی را که معمولا به وسیله اتمسفر زمین دفع می شوند مشاهده کنند.

بالون حامل تلسکوپ پس از پر شدن به وسیله گاز هلیوم ابعادی در حدود ۱۵۰ متر پیدا می کند که تقریبا به اندازه یک زمین فوتبال است.

ژوزه سیلس، مدیر علمی پروژه تلسکوپ ASTHROS در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، می گوید: «استفاده از بالون‌ها پرریسک تر است اما به همان اندازه شانس کشفیات جدید با هزینه کم نیز بالاتر می رود.»

بالون‌ها ممکن است به لحاظ فناوری قدیمی به حساب بیایند، با این حال امکانی فوق العاده برای محققان ایجاد می کنند تا پژوهش‌های علمی خود را از فراز زمین انجام دهند. بالون‌ها نسبت به دیگر ابزارهای فضایی ارزان تر هستند و همچنین به دانشمندان این امکان را می دهند تا در فاصله کوتاهی از آماده شدن طرح ها، آن‌ها را به مرحله اجرا درآورند.

«برنامه بالون‌های علمی ناسا» بیش از سی سال است که فعالیت می کند و هر ساله ده تا پانزده بالون از نقاط مختلف زمین به جو ارسال می شوند.

قرار است این بالون در دسامبر سال ۲۰۲۳ از قاره جنوبگان به جو فرستاده شود. دانشمندان می گویند بالون در طول ۲۱ تا ۲۸ روز سه بار در جو بالای این قاره دور خواهد زد.

قطب جنوب مکانی ایده آل برای مطالعات اخترشناسی به شمار می رود چرا که از آب و هوایی سرد و خشک برخوردار است و تداخل امواج و یا به عباراتی پارازیت در جو آنجا صفر یا نزدیک به صفر است.

تیم دانشمندان ناسا پیشتر دستگاه‌های آشکارساز ذرات موسوم به «آنتن گذرای تکانشی قطبی» (ANITA) را به کمک بالون‌های غول پیکر در جو قرار داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هلی‌کوپتر ناسا روی سطح مریخ به پرواز درمی‌آید

ناسا بالون با فشار هوای بالا را آزمایش کرد

ناسا ماهواره ای را برای اندازه گیری رطوبت خاک زمین به فضا فرستاد