Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۵ تفاوت اصلی میان ناراحتی و افسردگی

۵ تفاوت اصلی میان ناراحتی و افسردگی
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناراحتی احساسی است که تمامی افراد در برهه‌ای از زندگی‌ آن را احساس می‌کنند. این احساس که بخشی از طبیعت انسان به شمار می‌رود چنان رایج است که گاه با افسردگی اشتباه گرفته می شود. اما این دو مقوله هایی جدا از هم هستند.

آگهی

ناراحتی احساسی است که تمامی افراد در برهه‌ای از زندگی‌ آن را احساس می‌کنند. این احساس که بخشی از طبیعت انسان به شمار می‌رود چنان رایج است که گاه با افسردگی اشتباه گرفته می شود.

در واقع شمار بسیاری از افراد افسرده که نیازمند درمان و کمک ویژه هستند، احساس خود را به پای ناراحتی می گذارند و اطرافیان آن ها نیز به خیال اینکه آن ها تنها ناراحت هستند از مداخله خودداری می کنند.

این در حالی است که ناراحت بودن و افسرده بودن دو مقوله جدا هستند که با هم تفاوت های بنیادین دارند. در زیر نگاهی می اندازیم به ۵ تفاوت اصلی ناراحتی با افسردگی:

ناراحتی احساس است، افسردگی بیماری روحی است

ناراحتی تجربه‌ای است که به انسان اجازه می دهد تا بتواند سختی هایی نظیر قطع رابطه یا مرگ عزیزان را هضم کند و پشت سر بگذارد. در سوی مقابل افسردگی یک بیماری روحی و بلندمدت است که به کلی با ناراحتی تفاوت دارد و خود را با علائم مختص به خود نشان می دهد که می تواند دست کم از دو هفته به بالا ادامه داشته باشد.

در افسردگی چیزهایی که انسان را خوشحال می کرده دیگر باعث خوشحالی نمی شود و فرد احساس می کند به طور مداوم خسته و بی‌انگیزه است.

تداوم احساس ناراحتی برای مدت طولانی یکی از علائم دیگری است که نشان می دهد ما با افسردگی سر و کار داریم. در حقیقت افسردگی، بر خلاف ناراحتی، با اثرات عمیق تری همراه است که باعث آسیب به روابط اجتماعی فرد می شود، حرفه او را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر درمان نشود علائمش می توانند تا سال‌ها ادامه داشته باشند.

ناراحتی موقتی است، افسردگی طولانی مدت است

درجات مختلفی از ناراحتی وجود دارد اما مثل هر احساس دیگری، ناراحتی موقتی است و با گذشت زمان از بین می رود. این چیزی است که در مورد افسردگی مصداق ندارد.

در واقع ناراحتی چند ساعت تا چند روز می تواند به طول بیانجامد، اما در همان زمان احساس ناراحتی نیز لحظاتی از روز هستند که شما احساس می کنید خوب هستید، می توانید بخندید، آهنگ مورد علاقه تان را زمزمه کنید یا به دوستانتان سری بزنید.

در سوی مقابل افسردگی طولانی مدت است و اگر بخواهیم دقیق باشیم، خروج از آن به انتخاب شما بازنمی گردد. علائم افسردگی به نظر پیوسته می آیند و ممکن است در صبح‌ها بدتر باشند. افسردگی تمام طول روز شما را می گیرد و وقتی در آن گرفتار شده اید فکر می کنید که دیگر هیچگاه نخواهید توانست بهتر شوید.

ناراحتی واکنشی به یک موقعیت خاص است، افسردگی حالت پایدار غیرطبیعی است

ناراحتی معمولا واکنشی است به یک موقعیت دردآور و امری طبیعی و سالم به شمار می رود. در مقابل افسردگی معمولا بدون دلیل خاصی رخ می دهد.

در واقع به هنگام افسردگی لازم نیست به موقعیت خاصی فکر کنیم تا ناراحت شویم یا ناراحتی مان نمود بیشتری پیدا کند، بلکه احساس غمگینی در تمامی موقعیت‌ها با ما همراه است. کمتر می توانیم تمرکز کنیم، به آینده بدبین هستیم، به دلایلی غیرمنطقی خودمان را گناهکار می بینیم و احساس می کنیم درماندگی غیرقابل وصفی وجودمان را فرا گرفته است.

اگر افسردگی بعد از یک موقعیت خاص رخ دهد، احتمالا آن موقعیت تنها یک محرک بوده و نه عامل اصلی. در این حالت واکنش شما به آن موقعیت، مثل مرگ عزیزان، به گونه‌ای افراطی و خارج از کنترل می شود.

آگهی
افسردگی بر خلاف ناراحتی وضعیتی موقتی و گذرا نیست

البته تفاوت قائل شدن بین ناراحتی بعد از مرگ عزیزان و افسردگی دشوار است. بی‌اشتهایی و خواب زیاد که در این مواقع حادث می شود فراتر از احساس ناراحتی معمولی است که معمولا آن را عزاداری می نامند، اما همین نیز میزانش روز به روز فرق می کند. این چیزی است که در مورد افسردگی صادق نیست.

از سوی دیگر معمولا شخص عزادار تمایل دارد همدردی دیگران را بپذیرد، در حالی که افراد افسرده می خواهند که تنهایشان بگذاریم و خودشان را از بقیه جدا می کنند.

ناراحتی موقتا رفتارتان را تغییر می دهد، افسردگی زندگی تان را دگرگون می کند

در طول یک روز یا هفته ناراحت، رفتارهای شخص عوض می شوند. ذهن شما درگیر است و ممکن است در لحظاتی در خاطرات غمگین غرق شوید اما این به نحوی نیست که در زندگی شما اخلال ایجاد کند. در واقع می توانید کارهای روزمره را انجام دهید در عین حال که گاه احساس ناخوشایند به سراغتان می آید.

آگهی

اما در افسردگی تحمل زندگی روزانه نیز مشکل می شود و این تفاوت به حدی است که ممکن است دوستانتان نیز متوجه آن شوند. مسئله عدم اعتماد به نفس پیدا می کنید و پیوسته احساس آن را دارید که بی‌انرژی هستید. همچنین ممکن است سخت تر به خواب بروید یا مشکل تر بیدار شوید.

ناراحتی احساسی درونی است، افسردگی از بیرون قابل تشخیص است

ناراحتی احساسی درونی است. یعنی این بسته به شما است که بگویید من ناراحت هستم یا نه و هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند یا زیر سوال ببرد. این چیزی است که شما مستقلا و از داخل احساس می کنید.

در سوی مقابل افسردگی یک سری ضابطه‌های مشخص دارد و به طور رسمی و از بیرون قابل تشخیص پزشکی است. در واقع روانشناسان یا مشاوران با انجام یک سری تست می توانند پی ببرند که آیا شما به افسردگی مبتلا هستید یا نه.

آگهی

مدت طول کشیدن احساس ناراحتی نکته‌ای کلیدی در تشخیص افسردگی به شمار می رود و انجام یک تست افسردگی می توان به شما می گوید که دیگر علائم ان را دارید یا نه.

این تست‌ها امروزه خارج از کلینیک‌ها نیز قابل دسترس هستند. برای مثال اپلیکیشن Moodpath - Depression & Anxiety Test که در گوشی‌های هوشمند اندرویدی و همینطور آیفون موجود است با طرح پرسش هایی می تواند به شما بگوید که آیا صرفا ناراحت هستید، یا به افسردگی دچارید.

البته در نهایت این اپلیکیشن‌ها شما را از مشاور یا روانشناس متخصص بی‌نیاز نمی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افرادی که شکلات تلخ می‌خورند کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند

نتیجه یک پژوهش: ۱۴% جوانان اروپایی در معرض ابتلا به افسردگی هستند

روایتی تکان‌دهنده از وحشت و اضطراب کودکان غزه؛ جنازه‌های تکه‌تکه شده و مادری که نای ابراز محبت ندارد