ضیافت اعطای جوایز نوبل به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  کپی رایت  AP Photo

بنیاد نوبل می‌گوید به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان برگزاری ضیافت سنتی خود را در ماه دسامبر لغو کرده است. این مراسم قرار بود در سالن اجتماعات شهر استکهلم سوئد برگزار می‌شود.

لارس هایکنستن، مدیرعامل بنیاد نوبل با اعلام این خبر افزود: «جمع‌آوری هزار و ۳۰۰ مهمان برای یک ضیافت در شرایط کنونی ممکن نیست و به دلیل همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ امکان اینکه افراد کنار یکدیگر بنشینند نیز وجود ندارد. ضمن اینکه کرونا ممکن است باعث شود بسیاری از برندگان جوایز نتوانند امسال به سوئد سفر کنند.»

برندگان جوایز نوبل عموما در ماه اکتبر مشخص می‌شوند اما جشن‌های این مراسم در ماه دسامبر برگزار می‌شود. مسئولان این بنیاد می‌گویند هنوز مشخص نیست مراسم اهدای جوایز امسال چگونه و به چه شکلی برگزار می‌شود. مراسم جایزه نوبل هر سال در استکهلم پایتخت سوئد برگزار می‌شود در حالی‌ که تنها جایزه صلح نوبل است که در اسلو، پایتخت نروژ اهدا و برگزار می‌شود.

هایکنستن همچنین اشاره کرد ممکن است اعطای جایزه به برخی از برندگان به صورت آنلاین و مجازی انجام شود و برخی هم در صورت امکان به سوئد سفر کنند.

این در حالی‌است که پیشتر برخی از رسانه‌ها از لغو کامل مراسم اعطای جایزه صل نوبل امسال خبر داده بودند.

هایکنستن در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد همچنین گفت: «امسال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا شرایط خاص و ویژه‌ای حکمفرما شده است. هفته نوبل به دلیل بیماری کووید-۱۹ مانند گذشته برگزار نمی‌شود و در این شرایط همه باید با فداکاری تلاش کنیم که بتوانیم با شرایط جدید سازگار شویم. در عین حال این موضوع باعث نمی‌شود که نسبت به برندگان و تحقیقات و اکتشافات آنها بی‌توجهی شود؛ ما به برندگان جوایز و آثار آنها توجه متفاوتی خواهیم کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید