Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آرش درمبخش فرانسوی ایرانی‌تبار برنده جایزه «نوبل توسعه پایدار» شد

آرش درمبخش فرانسوی ایرانی‌تبار برنده جایزه «نوبل توسعه پایدار» شد
Copyright Amirdaeii Licensing/ Wikipedia
Copyright Amirdaeii Licensing/ Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آرش درمبخش، حقوقدان فرانسوی ایرانی‌تبار، برنده جایزه توسعه پایدار گوتنبرگ سوئد شد. جایزه‌ای که از آن با عنوان نوبل محیط زیستی نام برده می‌شود.

آگهی

آرش درمبخش، حقوقدان فرانسوی ایرانی‌تبار، برنده جایزه محیط زیستی گوتنبرگ سوئد شد، جایزه‌ای که از آن با عنوان «نوبل توسعه پایدار» نام برده می‌شود.

به گزارش روزنامه «لو فیگارو» چاپ پاریس، آقای درمبخش این جایزه را به دلیل تلاش‌هایش در جهت مبارزه با هدر رفتن مواد غذایی و تصویب قوانین ضد اسراف به خود اختصاص داده است.

وی پیشتر کتابی با عنوان «مانیفست علیه هدر رفتن مواد غذایی» منتشر کرده بود. این کتاب جایزه ادگار فور برای بهترین کتاب سیاسی سال را برای او به همراه آورده بود.

آقای درمبخش قبل‌تر در مصاحبه‌ای به خبرگزاری فرانسه گفته بود به هنگام تحصیل در دانشگاه نانتر در دوران دانشجویی گرسنگی را تجربه کرده و می‌داند مواد غذایی هدررفته تا چه میزان می‌تواند به کمک نیازمندان بیاید.

آرش درمبخش از جمله فعالان مبارزه با هدر رفتن مواد غذایی به شمار می‌رود

آرش درمبخش که اکنون ۴۰ سال دارد در کودکی به همراه خانواده خود از ایران به فرانسه مهاجرت کرد. وی از اعضای حزب راست موسوم به «جمهوریخواهان» است و عضو انجمن شهر کوربووا در حومه غربی پاریس به شمار می‌رود.

در نتیجه تلاش‌های او، قانونی در سال ۲۰۱۶ در فرانسه به تصویب رسید که به موجب آن، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌هایی که بالاتر از ۴۰۰ متر مربع مساحت دارند مجاز به دور ریختن مواد غذایی قابل مصرف نیستند.

جایزه توسعه پایدار گوتنبرگ، موسوم به WinWin معادل یک میلیون کرون سوئد (۹۴ هزار یورو) ارزش دارد و از سال ۲۰۰۰ به برندگان اهدا می‌شود. کوفی عنان، دبیر کل اسبق سازمان ملل و ال گور معاون اول پیشین رئیس جمهور آمریکا از برندگان قبلی این جایزه بوده‌اند.

قرار است این جایزه ۳۱ اکتبر به آقای درمبخش اهداء شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشگاه سوربن مدرک دکترای وکیل ایرانی‌تبار را به دلیل تقلب باطل کرد

ضیافت اعطای جوایز نوبل به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟