نوجوان ۱۲ ساله‌ به‌دلیل ارسال مطالب نژادپرستانه به یک بازیکن فوتبال بازداشت شد

نوجوان ۱۲ ساله‌ به‌دلیل ارسال مطالب نژادپرستانه به یک بازیکن فوتبال بازداشت شد
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازیکن تیم فوتبال کریستال پالاس بعد از شکست تیمش در مقابل استون ویلا با به اشتراک گذاشتن تصاویری از پیام‌های نژادپرستانه‌ای که دریافت کرده بود نوشت: «صبح خود را با این پیام‌ها شروع کردم.»

آگهی

پلیس بریتانیا اعلام کرد پسربچه ۱۲ ساله‌ای که برای ویلفرد زاها، ستاره انگلیسی تیم فوتبال کریستال پالاس پیام‌های نژادپرستانه فرستاده بود بازداشت شده است.

روز یکشنبه ۱۲ ژوئيه بعد از پایان دیدار تیم‌های استون ویلا و کریسستال پالاس که با برتری ۲-۰ میزبان همراه بود، ویلفرد زاها، وینگر تیم فوتبال کریستال پالاس در حساب اینستاگرام خود تصاویری از دریافت چندین توهین نژادپرستانه در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشت.

زاها که تیمش بازی را به استون ویلا واگذار کرده بود، در اینستاگرام خود با اشتراک گذاشتن تصویر پیام‌های نژادپرستانه‌ای که دریافت کرده بود، نوشت: «امروز صبح و قبل از شروع بازی با این پیام از خواب بیدار شدم.»

پلیس بلافاصله با پیگیری این اکانت به هویت صاحب آن پی برد و نوجوان ۱۲ ساله طرفدار استون ویلا را بازداشت کرد. باشگاه استون ویلا هم در واکنش ضمن محکوم کردن اقدام این هوادار کم سن خود، از پلیس برای شناسایی این طرفدار نژادپرست تشکر و از زاها عذرخواهی کرد.

پلیس هویت این کودک را فاش نکرده اما تاکید کرده این موضوع پیگیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

روی هاجسون سرمربی کهنه‌کار تیم فوتبال کریستال پالاس ضمن ابراز تاسف از این ماجرا گفت: «بسیار ناراحت کننده است که روز مسابقه بازیکن من با این حجم از اهانت و کار بزدلانه از خواب برمی‌خیزد. به نظرم کار ویلفرد درست بود و باید با انتشار آن پیام‌ها مردم را آگاه می‌کرد. من نمی‌دانم چرا باید در خصوص این مطالب سکوت کنیم؟»

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال انگلستان همچنین ادامه داد: «به نظرم من هم برای لیگ برتر و هم برای استون یولا خوب است که متوجه انجام چنین کارهای زشتی بشوند. ضمن اینکه آن فرد هم باید به خاطر کارهای نادرستی که انجام داده شناخته شود. هیچ بهانه برای این اقدامات وجود ندارد.»

بعد از راه افتادن جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» در آمریکا، تظاهرات گسترده‌ای هم در بریتانیا برای دفاع از حقوق سیاه‌پوستان شکل گرفت. نژادپرستی در ورزش و فوتبال اتفاق تازه‌ای در بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی نیست. بر همین اساس اتحادیه فوتبال انگلستان تدابیر گسترده‌ای برای مبارزه با این موضوع در نظر گرفته که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی سیستمی جدید برای گزارش انواع توهین‌های نژادی از سوی بازیکنان لیگ برتر اشاره کرد.

اتحادیه فوتبال انگلستان همچنین در واکنش به توهین‌های نژادی به ویلفرد زاها در بیانیه‌ای گفت: «رفتار نژادپرستانه به هیچ وجه قابل قبول نیست و لیگ برتر همراه با ویلفرد زاها در مقابل هرنوع نژادپرستی و تبعیض می‌ایستد. هیچ جایی برای نژاد پرستی وجود ندارد.»

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: «ما به حمایت‌های خود از بازیکنان، مربیان، کادر فنی کسانی که در معرض توهین‌های نژادپرستانه قرار می‌گیرند ادامه می‌دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی بدون شرح هفته؛ «جان سیاهپوستان ارزش دارد» و ویروس مرگبار کرونا

مقایسه جنبش «جان ‌سیاهپوستان ارزش دارد» با «طالبان» برای فاراژ دردسرساز شد

تری ونبلز، سرمربی انگلیسی در بازی تاریخی ایران-استرالیا در ۸۰ سالگی درگذشت