Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«سلام نژادپرست نباشید ممنون»؛ پیام روی لباس کارمند رستوران، اعتراض مشتری و واکنش کاربران توئیتر

تصاویر بازسازی شده از تیشرت با پیام ضدنزادپرستانه به انگلیسی و ترجمه فارسی
تصاویر بازسازی شده از تیشرت با پیام ضدنزادپرستانه به انگلیسی و ترجمه فارسی Copyright canva
Copyright canva
نگارش از مریم طوسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از این بود که سیل پیام‌ها و توئیت‌ها درباره این موضوع آغاز شد تا جائیکه بسیاری از کاربران در پیام خصوصی نسبت به حرف‌های این مشتری واکنش نشان دادند.

آگهی

پیام فیسبوکی شکایت مشتری یک رستوران در آمریکا به طرح تی‌شرت یکی از کارکنان با محتوای ضدنژادپرستی با واکنش شدید شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

«سلام. نژادپرست نباشید؛ ممنون.» این نوشته روی تی‌شرت برایان، از گارسون‌های رستوران چاودر هاوس در آلاسکا بود.

این مشتری عصبانی در صفحه فیسبوک رستوران نوشت: «واقعا از غذا و خدمات شما لذت بردم اما اینجا محل کسب و کار و تجارت است و من به عنوان مشتری ترجیح می‌دهم که ایدئولوژی کارمندتان روی تی‌شرت‌اش حک نشده باشد.»

وی در ادامه با کنایه به حمایت کارمند این رستوران از جنبش «جان سیاهان ارزش دارد» اشاره کرد و نوشت: «این آخرین باری بود که به رستوران شما آمدم. می‌دانم که این کار من به تنهایی روی شما اثری نخواهد داشت اما در مبارزه‌تان برای عدالت اجتماعی موفق باشید.»

رایان با انتشار پیام مشتری رستوران در توئیتر نوشت: «دیگر نمی‌توانم تی‌شرت مورد علاقه‌ام را در محل کار بپوشم.»

پس از این بود که سیل پیام‌ها و توئیت‌ها درباره این موضوع آغاز شد تا جائیکه بسیاری از کاربران در پیام خصوصی نسبت به حرف‌های این مشتری واکنش نشان دادند.

پس از مورد استقبال واقع شدن توئیت برایان که بیش از ۱۱۰ هزار لایک و ۱۸ هزار ریتوئیت داشت، او اعلام کرد که برداشت او از واکنش مدیر رستوران سوءتفاهم بود و نه تنها او از برایان حمایت کرده و گفته است که به پوشیدن تی‌شرت خود ادامه دهد؛ بلکه تعدادی از این تی‌شرت‌ها را برای دیگر کارکنان سفارش داده است.

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به عصبانیت مشتری از پیام ضدنژادپرستی لباس کارمند رستوران چه بود؟

یکی از کابران توئیتر درباره این موضوع نوشت: «چطور است که گفتن نژادپرست نباشید می‌شود القای ایدئولوژی؟ این مرد (مشتری) واقعا دارد می‌گوید که من نژادپرست هستم و دوست ندارم که به من بگویند نباش.»

یکی دیگر از کاربران درباره این مشتری نوشته است: «دیوانه‌کننده است که نژادپرستی به یک مساله قابل بحث تبدیل شده است. شما با نژادپرست نبودن مشکل دارید؟ خنده دار است...»

Twitter
کاربر توئیتر در واکنش به پیام مشتری عصبانی رستورانTwitter

اعتراضات سراسری در ایالات متحده در پی کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس، باعث مطرح شدن دوباره مشکل نژادپرستی در این کشور و دیگر کشورهای جهان شد. مشکلی که دهه‌ها پس از پایان برده‌داری و نظام‌های دارای سیاست جداسازی نژادی نظیر آپارتاید همچنان به صورت سیستماتیک در سطوح دولتی و روابط اجتماعی وجود دارد.

از سوی دیگر ماجرای قتل جورج فلوید و ویدئوی لحظه مرگ او برای بسیاری زنگ بیدارباش بود. بسایری از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که تاکنون به مزایای سفید پوست بودن فکر نکرده بودند و حتی آن را به درستی نمی‌فهمیدند.

«مزیت سفید پوست بودن» چیست؟

مزیت اجتماعی پوست سفید به امتیازاتی اشاره می‌کند که افراد سفید پوست در یک جامعه نسبت به فردی از نژاد دیگر اما با پایگاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یکسان از آن برخوردارند. این تفاوت از زندگی روزمره تا برخوردهای اجتماعی و کسب موقعیت شغلی، سیاسی و اجتماعی را شامل می‌شود.

یکی از مثال‌هایی که جامعه سیاهپوستان آمریکایی برای درک این امتیازات ارائه می‌کنند، آموزش‌هایی است که آنها مجبورند برای زنده ماندن در برخورد با پلیس به کودکان خود بدهند. خانواده‌های سیاهپوست آمریکایی می‌گویند که باید از کودکی به فرزندان بیاموزند که اگر با پلیس برخورد کردند چه کارهایی انجام دهند و یا از چه کارهایی اجتناب کنند تا به بازداشت یا حتی مرگ آنان ختم نشود. این افراد می‌گویند که در مقایسه با سفیدپوستان بیشتر از سوی پلیس متوقف می‌شوند، حتی اگر هیچ خطایی انجام نداده باشند. این گروه معتقد است رفتار پلیس آمریکا در موارد ارتکاب جرم نیز در برخورد با یک فرد سیاهپوست نسبت به سفیدپوستان متفاوت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنگونی مجسمه کریستوف کلومب در ایالتی که جورج فلوید در آن کشته شد

اعتراض به کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست؛ خشونت‌ها همچنان ادامه دارد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد