Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تظاهرات ضد نژادپرستی در لندن و پاریس به خشونت کشیده شد

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالیکه پلیس برای متفرق کردن معترضان در پاریس از گاز اشک‌آور استفاده کرد، نیروهای ضد شورش در لندن، برای ممانعت از درگیری احتمالی میان گروه‌های دست راستی و همچنین جمعیت ضد نژاد پرست، دیوار حائل انسانی تشکیل داد.

آگهی

هزاران نفر بعد از ظهر روز شنبه ۱۳ ژوئن به خیابان‌های پاریس آمدند و خواهان پایان خشونت و تبعیض علیه سیاهان و دیگر اقلیت‌های قومی و نژادی پلیس شدند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که پلیس دستور تعطیلی رستوران‌ها و فروشگاه‌های پایتخت فرانسه را صادر کرده بود.

این تظاهرات هرچند به بهانه اعتراض به کشته شدن «آدام ترائوره» شهروند سیاه‌پوست فرانسوی که در سال ۲۰۱۶ از سوی نیروهای پلیس فرانسه به قتل رسید، سازماندهی شد، اما شدت گرفتن اعتراضات در خصوص کشته شدن جورج فلوید در آمریکا در شکل‌گیری این اعتراضات در اروپا نقش پررنگی داشته است.

AP Photo
AP PhotoAP Photo

معترضان فرانسوی با سردادن شعارهایی چون «جان سیاهپوستان ارزش دارد» و همچنین «رنگ پوست سیاه جرم نیست» اعتراض خود را نسبت به برخوردهای نیروهای پلیس با شهروندان سیاه ابراز داشتند. افزایش تجمعات مردمی موجب شد تا نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان به خشونت متوسل شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماموران پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کردند.

این تجمع درحالی برگزار شد که برگزاری تجمعات بیش از ۱۰ نفر در فرانسه برای جلوگیری از شیوع کرونا همچنان ممنوع است.

تظاهرات در لندن

 تظاهراتی هم برای همراهی با سیاه پوستان و همچنین مخالفت با تبعیض نژادی در لندن، پایتخت بریتانیا برگزار شد. در این تظاهرات مخالفان نژادپرستی در میدان ترافلگار لندن تجمع کردند و شعارهایی چون «جان سیاهپوستان ارزش دارد»، «سیاهی پوست جرم نیست» و همچنین «بریتانیا بی‌گناه نیست» سر دادند.

این اعتراضات البته نسبت به آنچه در پاریس رخ داد تندتر بود. چرا که در دسته مقابل گروه‌های نژادپرست و ضد مهاجر هم به خیابان آمده بودند تا با سر دادن شعارهای دست راستی، مخالفت خود را با حضور مهاجران ابراز کنند. در این اعتراضات طرفداران گروه‌های دست راستی حتی در مواردی به سوی نیروهای پلیس بطری‌های آبجو پرتاب کردند و اوضاع را تنش‌آلود نمودند.

AP Photo
AP PhotoAP Photo

فاصله کم میان دو گروه کار را برای نیروهای پلیس ضد شورش دشوار کرده بود. در حالیکه هواداران گروه‌های ضد فاشیست در میدان ترافلگار لندن در حال تظاهرات و شعار دادن علیه نژادپرستی بودند، هواداران گروه‌های راست افراطی در میدان پارلمان در فاصله‌ای اندک با گروه مقابل با حمل پرچم انگلستان، شعارهای نژادپرستانه‌ای علیه مهاجران سر دادند.

پریتی بتل، وزیر کشور بریتانیا با ابراز نارضایتی از رفتار گروه‌های دست راستی، آن‌را اقداماتی غیرقابل قبول توصیف کرد.

AP Photo
AP PhotoAP Photo

در همین حال و در شرایطی که گروه‌های ضد نژادپرست وینستون چرچیل، نخست وزیر افسانه‌ای بریتانیا را به مهاجر ستیزی متهم می‌کنند، طرفداران گروه‌های دست‌راستی او را به عنوان قهرمان خود معرفی می‌نمایند. همین تنش‌ها سبب شده تا شهرداری لندن اعلام کند تا اطلاع ثانوی با قرار دادن پوشش‌هایی روی مجسمه‌های شخصیت‌هایی چون وینستون چرچیل، مهاتما گاندی و همچنین نلسون ماندلا از آنها حفاظت خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان به نژادپرستی به مجسمه یکی دیگر از پادشاهان بلژیک حمله کردند

بوریس جانسون: افراطی‌ها اعتراضات ضد نژادپرستی را مصادره کرده‌اند

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند