Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس جمهوری کره جنوبی برای مراسم ترحیم مادر یک بزهکار جنسی گل فرستاد

«آهن هی جونگ»، سیاستمدار کره جنوبی که به دلیل تجاوز جنسی در زندان است
«آهن هی جونگ»، سیاستمدار کره جنوبی که به دلیل تجاوز جنسی در زندان است Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آهن هی جونگ» در گذشته سیاستمدار هم‌حزبی مون جائه و استاندار استان چونگچانگ جنوبی بود.

آگهی

مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی که در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود یک «رهبر فمینیست» باشد، روز پنجشنبه ۹ ژوئن (۱۹ تیر) به دلیل فرستادن گل برای مراسم تدفین و ترحیم مادر یک مجرم جنسی، هدف انتقادهای شدید در کشورش قرار گرفت.

به جز مون، ده‌ها تن از سیاستمداران ارشد کره جنوبی نیز برای این مراسم دسته‌های گل فرستادند. این افراد که بیشترشان مرد و از هر دو جناح سیاسی مهم کشور، به ویژه از حزب حاکم چپ میانه بوده‌اند، گل‌ها را برای خاکسپاری مادر آهن هی جونگ که همین هفته درگذشت، ارسال کردند.

آهن هی جونگ در گذشته سیاستمدار هم‌حزبی مون جائه و استاندار استان چونگچانگ جنوبی بود. او پیش از انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی در سال ۲۰۱۷ اقبال زیادی یافت و برای نامزدی از سوی حزب دموکرات با رئیس جمهوری کنونی وارد رقابت شد و به مقام دوم رسید. این سیاستمدار پیشین در سال گذشته به دلیل رابطه جنسی با یکی از زنان دستیار خود به سوءاستفاده از قدرت متهم شد. این زن «آهن» را متهم کرد که چندین بار به او تجاوز کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

استاندار سابق در پرونده اتهام جنسی به سه سال و نیم زندان محکوم شد و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان است.

انتقادها به رفتار اخیر رئیس جمهوری کره، بار دیگر به جنجال نگرش‌های جنسیت‌زده در جامعه مردسالار این کشور دامن زده است. کره جنوبی که کشوری توسعه‌یافته محسوب می‌شود، در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بالاترین شکاف دستمزد جنسیتی را دارد. در کره جنوبی زنان تنها ۱۹ درصد کرسی‌های مجلس را در اختیار دارند و به همین دلیل این کشور در آخرین رتبه‌بندی اتحادیه بین‌المجالس که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد از نظر شمار نمایندگان زن، با رتبه ۱۱۶ در رده بدترین کشورهای جهان قرار گرفته است.

قربانیان آزار و اذیت جنسی در کره جنوبی در برابر فشارها از ترس شرمساری در انظار عمومی غالباً به سكوت تشویق می‌شوند. با این حال پس از تشکیل جنبش «من هم همین طور» یا «می‌تو» (MeToo#) نشانه‌هایی از تغییر نگرش و رفتار جنسیتی در این كشور پدیدار شد. محکومیت «آهن هی جونگ» از مهم‌ترین دستاوردهای این جنبش در کره جنوبی به شمار می‌رود.

اما روز پنج ‌شنبه زمانی که آهن به طور موقت از زندان آزاد شد تا در مراسم تشییع جنازه مادرش شرکت کند، پیام‌های تسلیت زیادی از سوی شخصیت‌های سیاسی برجسته کشور از جمله چونگ سیه کیون و لی هائه چان، رهبر حزب حاکم دریافت کرد. گل سرسبد این پیام‌ها نیز تاج گلی بود که رئیس جمهوری برای آن مراسم فرستاد و آهن اجازه داد تا خبرنگاران از نام او که روی تاج گل نوشته بود، فیلم و عکس بگیرند.

خشم کنشگران و واکنش ریاست جمهوری

کنشگران و گروه‌های طرفدار حقوق زنان و نیز گروهی از روزنامه‌نگاران و سیاستمداران مترقی کره جنوبی واکنش خشمگینانه‌ای به این اقدام رئیس جمهوری نشان دادند. آنها می‌گویند که این حرکت نشانگر طرز تفکر سنتی حزب حاکم بوده و حاوی پیامی بدین مضمون است که می‌توان به جنایات جنسی بی‌اعتنایی کرد.

یکی از کنشگران به خبرگزاری فرانسه گفته است که گل فرستادن مون جائه این به معنی تأیید مجرم جنسی است و رئیس جمهوری قطعا می‌داند که هر نوشته و اقدام همگانی‌اش به منزله پیامی برای همگان در نظر گرفته می‌شود.

دفتر ریاست جمهوری در واکنش به انتقادها گفته است كه فرستادن تاج گل برای این مراسم «با بررسی تمام جوانب» ارسال شده است.

«آهن» قرار است روز پنج شنبه به زندان برگردد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه کره‌ جنوبی شکایت زنی که زبان «متجاوز» را قطع کرده بود وارد ندانست

رئیس جمهوری پیشین کره جنوبی به ۱۵ سال زندان محکوم شد

محرومیت ورزشکاران مرد از «شنای موزون» در المپیک پاریس؛ آیا ناسازگار با وعده برابری جنسیتی نیست؟