Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاکید آمریکا بر حمایت از لبنان با وجود مخالفت‌های حزب‌الله

تاکید آمریکا بر حمایت از لبنان با وجود مخالفت‌های حزب‌الله
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال مکنزی در جریان سفر به لبنان که با اعتراض‌ برخی گروه‌های لبنانی بویژه هواداران حزب‌الله لبنان همراه بود، بر اهمیت ثبات و امنیت لبنان برای ایالات متحده آمریکا تاکید کرد. بیروت یکی از بزرگترین دریافت کننده‌های کمک‌های نظامی ایالات متحده آمریکا است.

آگهی

ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در جریان سفر خود به لبنان، بر حمایت واشنگتن از ثبات لبنان تاکید کرد.

این ژنرال ارشد آمریکایی در این دیدار که با اعتراض‌ برخی گروه‌های لبنانی بویژه هواداران حزب‌الله لبنان همراه بود، بر اهمیت ثبات و امنیت لبنان برای ایالات متحده آمریکا تاکید کرد. بیروت یکی از بزرگترین دریافت کننده‌های کمک‌های نظامی ایالات متحده آمریکا است.

این سفر در حالی انجام می‌شود که لبنان با بحران عمیق و کم‌سابقۀ مالی دست و پنجه نرم می‌کند و تحلیلگران معتقدند بحران مالی کنونی بزرگترین تهدید برای ثبات این کشور از زمان جنگ‌های داخلی (۱۹۷۵ تا۱۹۹۰ میلادی) است.

ژنرال مکنزی یک روز پس از آن وارد لبنان شد که گروه حزب‌الله که از حمایت‌های گستردۀ ایران برخوردار است دوروتی شیا، سفیر آمریکا در لبنان را به دخالت آشکار در امور داخلی این کشور متهم کرد.

در زمان ورود ژنرال مکنزی به بیروت، تعدادی از معترضان با در دست داشتن پرچم حزب‌الله در مسیر فرودگاه بین‌المللی بیروت تظاهرات کردند و در پی آن درگیری‌هایی میان نیروهای ارتش و معترضان رخ داد.

گروه حزب‌الله لبنان که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران ایران تاسیس شده و در حال حاضر یک بازیگر مهم در صحنۀ سیاسی لبنان محسوب می‌شود، از سوی ایالات متحده آمریکا در فهرست گروههای تروریستی قرار دارد.

در بیانیه‌ای که در این روز از سوی سفارت آمریکا در لبنان منتشر گردید، بار دیگر با اشاره به سفر ژنرال مکنزی تاکید شد که «حفظ امنیت، ثبات و استقلال لبنان» برای آمریکا اهمیت زیادی دارد.

شبکه المنار لبنان گزارش داده است که معترضان با برگزاری مراسم یادبودی که قرار بود با حضور ژنرال مکنزی در محل بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ برگزار شود نیز مخالف بودند. در جریان آن عملیات که ۳۷ سال قبل در بیروت رخ داد، ۲۴۱ نیروی نظامی آمریکایی کشته شدند.

Hussein Malla/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
معترضان لبنانی خانم دوروتی شیا را به دخالت در امور داخلی لبنان متهم می‌کنندHussein Malla/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

پیش‌تر سفارت آمریکا در پایتخت لبنان طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «شرکت در مراسم یادبود نظامیان آمریکایی که جان خود را برای خدمت به کشور از دست دادند، یکی از برنامه‌های دیدار یک روزه ژنرال مکنزی در بیروت خواهد بود.»

دولت آمریکا حزب‌الله لبنان را مسئول این حمله در سال ۱۹۸۳ می‌داند که قبل از بمب گذاری در سفارت آمریکا در بیروت روی داد.

پیش‌تر سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله در سخرانی روز سه‌شنبۀ خود، سفیر آمریکا در لبنان را به دخالت در انتصاب رئيس بانک مرکزی لبنان متهم کرده بود و در عین حال از چین خواسته بود سرمایه‌گذاری بیشتری در لبنان انجام دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیتوانی حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

تنش در مرز اسرائیل و لبنان؛ حزب‌الله تبادل آتش را تکذیب کرد

دست‌کم ۷۰ نفر در اعتراضات لبنان زخمی شدند