اعلام رده‌بندی قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان؛ ایران در رده نهم از آخر

اعلام رده‌بندی قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان؛ ایران در رده نهم از آخر
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهاد بریتانیایی هنلی که به صورت دوره‌ای جدول معتبرترین گذرنامه‌های جهان را ارزیابی و منتشر می‌کند، فهرست سال ۲۰۲۰ خود را اعلام کرد. جایگاه ایران و افغانستان در این فهرست چیست؟

آگهی

نهاد بریتانیایی هنلی که به صورت دوره‌ای جدول معتبرترین گذرنامه‌های جهان را ارزیابی و منتشر می‌کند، لیست سال ۲۰۲۰ خود را اعلام کرد.

در صدر این فهرست ژاپن قرار گرفته است و شهروندان این کشور می توانند بدون ویزا به ۱۹۱ کشور جهان سفر کنند.

گذرنامه‌های دو کشور دیگر آسیایی سنگاپور و کره جنوبی در رده‌های دوم و سوم قرار دارند و شهروندان این کشورها می توانند به ترتیب به ۱۹۰ و ۱۸۹ کشور جهان سفر کنند. آلمان در رده سوم با کره جنوبی مشترک است و مرزهای ۱۸۹ کشور بدون ویزا به روی شهروندان این کشورها باز است.

دارندگان پاسپورت های ایتالیا، فنلاند، اسپانیا و لوکزامبورگ نیز با توانایی سفر بدون ویزا به ۱۸۸ کشور جهان در رده چهارم این فهرست قرار گرفته اند.

فرانسه در این لیست رتبه ۶ و بریتانیا و ایالات متحده آمریکا مشترکا رتبه ۷ را به خود اختصاص داده‌اند.

ایران نیز در این فهرست به همراه بنگلادش در رده ۱۰۱ قرار گرفته است و ایرانیان با در دست داشتن پاسپورت خود تنها می توانند به ۴۱ کشور جهان سفر کنند. از جمله این کشورهایی مرزهایشان بدون ویزا به روی شهروندان ایرانی باز است می توان به تیمور شرقی، هائیتی، زیمباوه، ونزوئلا و کامبوج اشاره کرد.

رتبه ایران نسبت به سال گذشته دو رده نزول کرده است. این کشور از سال ۲۰۱۷ بدین سو به ترتیب در رده‌های ۹۵، ۹۸ و ۹۹ این فهرست قرار داشته است.

در این جدول پاسپورت کشورهای اریتره، کنگو و چاد در رده بالاتر از ایران قرار گرفته اند. پایین تر از ایران نیز کشورهای عراق، سوریه و پاکستان قرار دارند.

شهروندان افغانستان با اجازه ورود بدون نیاز به ویزا به ۲۶ کشور جهان در قعر این فهرست و در رتبه ۱۰۹ قرار گرفته اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تضعیف ۵ پله‌ای گذرنامه ایران؛ آسیایی‌ها در صدر و ذیل قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان

کدام کشور در ابتدای سال ۲۰۱۹ صاحب قوی‌ترین و معتبرترین گذرنامه است؟

باارزش ترین گذرنامه جهان متعلق به کدام کشور است؟