Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کدام کشور در ابتدای سال ۲۰۱۹ صاحب قوی‌ترین و معتبرترین گذرنامه است؟

کدام کشور در سال ۲۰۱۹ صاحب قوی ترین و معتبرترین گذرنامه است؟
کدام کشور در سال ۲۰۱۹ صاحب قوی ترین و معتبرترین گذرنامه است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران در این فهرست به همراه کشورهای اتیوپی و کره شمالی جایگاه نود و ششم را به خود اختصاص داده است.

آگهی

مطابق رنکینگ گذرنامه های ملی هر کشور بر اساس شاخص «هنلی»، ایران در این فهرست و در آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به همراه کشورهای اتیوپی و کره شمالی جایگاه نود و ششم را به خود اختصاص داده است.

بر اساس رده بندی جدید اعلام شده توسط این موسسه گذرنامه ژاپنی با امکان سفر آزادانه به یکصد و نود کشور جهان به عنوان معتبرترین گذرنامه ملی معرفی شده است.

پس از ژاپن، دو کشور دیگر آسیایی یعنی سنگاپور و کره جنوبی که شهروندانشان بدون دریافت روادید می توانند به ۱۸۹ کشور جهان سفر کنند رتبه دوم را در این فهرست اشغال کرده اند.

بر اساس این رنکینگ، در میان کشورهای اروپایی شهروندان فرانسوی و آلمانی صاحب قوی ترین گذرنامه هستند. اعتبار بالای گذرنامه های ملی فرانسه و آلمان که شهروندان آنها بدون نیاز به اخذ ویزا اجازه سفر به ۱۸۸ کشور جهان را دارند سبب شده تا رتبه سوم به این دو کشور اختصاص داده شود. در این رده بندی آلمان نسبت به فهرست قبلی یک پله نزول نشان می دهد زیرا پیشتر جایگاه دوم قوی ترین پاسپورت های ملی را در اختیار داشت.

رتبه چهارم معتبرترین گذرنامه با امکان سفر آزاد به ۱۸۷ کشور به پنج کشور دیگر اروپایی یعنی دانمارک، فنلاند، ایتالیا، سوئد و اسپانیا تعلق گرفته است.

آمریکا و بریتانیا که شهروندانشان امکان سفر آزاد به ۱۸۵ کشور جهان را دارند جایگاه ششم را در این رده بندی به خود اختصاص داده اند. بر این اساس هر دو کشور از جایگاهی که سال ۲۰۱۵ در آن قرار داشتند تنزل کرده اند.

آمریکا چهار سال گذشته در رتبه دوم این رده بندی قرار داشت و سیر نزولی این کشور سبب شد تا سال ۲۰۱۸ به جایگاه پنجم سقوط کند. قرار گرفتن کنونی آمریکا در رتبه ششم حکایت از تغییرات قابل توجهی دارد که آمریکا در این رنکینگ آنرا تجربه کرده است.

افغانستان و عراق به عنوان کشورهای دارای ضعیف ترین گذرنامه های ملی به صورت مشترک در جایگاه ۱۰۴ این فهرست قرار گرفته اند.

موسسه «هنلی و شرکا» هر سال براساس داده های جمع آوری شده از انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و نیز اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل قوانین ویزا و پایگاه‌ داده جهانی بدست می آید اقدام به انتشار رنکینگ معتبرترین گذرنامه های جهان می کند. مهم ترین شاخص برای تهیه این فهرست تعداد کشورهایی است که با هر گذرنامه می توان بدون ویزا به آن سفر کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام رده‌بندی قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان؛ ایران در رده نهم از آخر

اعلام معتبرترین گذرنامه‌های سال ۲۰۲۰؛ همسایه‌های ایران قعرنشین شدند

گذرنامه کدام کشور اروپایی معتبرتر است؛ بریتانیا، آلمان یا فرانسه؟