گذرنامه کدام کشور اروپایی معتبرتر است؛ بریتانیا، آلمان یا فرانسه؟

گذرنامه کدام کشور اروپایی معتبرتر است؛ بریتانیا، آلمان یا فرانسه؟
Copyright  رویترز
نگارش از Euronews

در گزارشی که در آخرین بیانیه مطبوعاتی نهاد هنلی منتشر شده، دلیل اصلی سقوط ارزش گذرنامه بریتانیا خروج این کشور از اتحادیه اروپا ذکر شده است.

در میان کشورهای اروپایی کدام کشور قدرتمندترین گذرنامه را دارد؟ آیا در سیاهه برترین پاسپورت‌های جهان نامی از سه قدرت نخست این قاره یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا هست؟

آخرین رده‌بندی به‌روز شده اعتبار گذرنامه‌ها بر پایه شاخص بین‌المللی «هنلی» نشان می‌دهد که آلمان و فنلاند مشترکا دارای قدرتمندترین گذرنامه‌ها در اروپا هستند. این دو کشور گذشته از این جایگاه، در جهان نیز رتبه بالایی دارند و به همراه کره جنوبی در ردیف دوم پس از ژاپن و سنگاپور قرار گرفته‌اند.

دارندگان گذرنامه ژاپن و سنگاپور مجازند که بدون ویزا، با ویزای اینترنتی یا ویزای صادر شده در فرودگاه به ۱۸۹ کشور جهان سفر کنند. اتباع آلمان، فنلاند و کره جنوبی نیز با گذرنامه خود می‌توانند به همین شیوه به خاک ۱۸۷ کشور وارد شوند.

در فهرست کشورهای اروپایی بر پایه شاخص هنلی، نام دانمارک پس از آلمان و فنلاند دیده می‌شود و ایتالیا و لوکزامبورگ مشترکا در رده بعدی قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

سقوط فرانسه و بریتانیا

فرانسه که در رده‌بندی‌های پیشین جایگاه بهتری داشت، در آخرین به‌روزرسانی به همراه سوئد و اسپانیا با اندکی تعییر در رده چهارم کشورهای اروپایی قرار گرفته است. در میان کشورهای عضو حوزه شنگن پس از این کشورها نام اتریش، هلند، پرتغال و سوئیس به چشم می‌خورد که به طور مشترک در مکان پنجم این جدول قرار دارند.

بریتانیا که تا پیش از این به همراه آمریکا در جدول برترین گذرنامه‌ها جزو سه کشور نخست جهان بود، در آخرین جدول منتشر شده در جایگاه ششم جهانی قرار دارد. با گذرنامه این کشور که به همراه آمریکا به این رده سقوط کرده، بدون ویزا یا با ویزای الکترونیک و صادره در محل می‌توان به ۱۸۳ کشور جهان سفر کرد.

در گزارشی که در آخرین بیانیه مطبوعاتی نهاد هنلی منتشر شده، دلیل اصلی سقوط ارزش گذرنامه بریتانیا خروج این کشور از اتحادیه اروپا ذکر شده است.

شناسه گذرنامه هنلی معتبرترین شاخص برای ارزش‌گذاری گذرنامه‌های جهان است که بر پایه داده‌های سازمان بین‌المللی ترابری هوایی، یاتا تعیین می‌شود.

مطالب مرتبط