گزارشگر ویژه سازمان ملل: حمله آمریکا به قاسم سلیمانی غیرقانونی بود

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
گزارشگر ویژه سازمان ملل: حمله آمریکا به قاسم سلیمانی غیرقانونی بود
کپی رایت  AP Photo

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اقدام آمریکا در حمله پهپادی به قاسم سلیمانی را که به کشته شدن این فرمانده نظامی ایران گردید، «غیرقانونی» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز کالامار، کارشناس ویژه سازمان ملل متحد برای اعدام‌های فراقضایی، سریع یا خودسرانه گفت که آمریکا در توضیح حمله به کاروان حامل سردار قاسم سلیمانی و اثبات ادعایش مبنی بر وجود «تهدیدی جاری یا قریب‌الوقوع» علیه منافعش، نتوانسته شواهد کافی ارایه دهد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به نوشته رویترز کالامار در گزارشی که در آن خواستار «پاسخگویی» برای قتل‌های هدفمند با پهپادهای نظامی و وضع مقررات بیشتر برای تسلیحات شده، گفت که حمله آمریکا به سردار سلیمانی، «نقض» منشور ملل متحد بود. وی در گفت‌وگو با رویترز گفت که جهان در زمانی حساس و یک نقطه عطف احتمالی در ارتباط با استفاده از پهپادها قرار دارد و این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدامی نمی‌کند و جامعه بین‌الملل، آگاهانه یا ناآگاهانه، سکوت پیشه کرده است.

کالامار قرار است روز پنجشنبه گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه کند تا کشورهای عضو درباره این که چه اقدامی در این رابطه صورت بگیرد، بحث کنند. آمریکا دو سال پیش از این شورا خارج شده و دیگر عضو آن نیست.

قاسم سلیمانی، رهبر پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، یکی از چهره‌های مهم در هماهنگی کارزار ایران برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق بود که با همین هدف، شبکه‌ای از نیروهای نیابتی شبه نظامی را در خاورمیانه ایجاد کرد. واشنگتن سلیمانی را به هماهنگ‌سازی حملات شبه نظامیان متحد ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه متهم کرده بود.

آن گونه که رویترز دو روز پیش از انتشار گزارش کالامار می‌نویسد، این نماینده سازمان ملل تاکید کرده که در پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی برای اولین بار بوده که یک دولت از اصل دفاع از خود برای توجیه حمله به یک شخصیت دولتی در خاک یک کشور ثالث استفاده می‌کند. او همچنین نوشته است: «سلیمانی مسئول راهبردها و اقداملت نظامی ایران در سوریه و عراق بود. اما در نبود تهدید قریب الوقوع حقیقی برای جان افراد، روند اقدام ایالات متحده غیرقانونی بود.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، معاون نیروهای بسیج مردمی عراق، حشد الشعبی به همراه هشت تن دیگر از همراهان‌شان بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند. ایران به تلافی این حمله ابتدا با موشک به پایگاه هوایی عین اسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر بودند، حمله کرد.

ساعاتی پس از آن، نیروهای سپاه پاسداران در حالی که در وضعیت آماده‌باش برای ضدحمله آمریکا بودند، به اشتباه به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را که تازه از تهران برخاسته بود، شلیک کردند. هواپیمای اوکراینی که عازم کی‌یف بود بر اثر این حمله سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

علی القاصی‌مهر، دادستان تهران روز ۹ تیر گفت که برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا و ۳۵ نفر دیگر به جرم «قتل» سلیمانی حكم بازداشت صادر كرده و برای این کار از اینترپل كمك خواسته است. یک روز پس از آن، اینترپل به یورونیوز گفت به چنین نامه‌ای ترتیب اثر نمی‌دهد.