جان بولتون: ترامپ از طرح گزارش‌های اطلاعاتی درباره روسیه خشمگین می‌شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جان بولتون: ترامپ از طرح گزارش‌های اطلاعاتی درباره روسیه خشمگین می‌شد
کپی رایت  AP Photo

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا روز پنج‌شنبه ۲ ژوئن (۱۰ تیر) گفت در طول دوران مسئولیت خود با مطرح کردن گزارش‌های اطلاعاتی مرتبط با روسیه، خشم دونالد ترامپ را برمی‌انگیخته است.

وی در خصوص اظهارات مقامات سابق دولت ترامپ که گفته بودند رئیس جمهور نمی‌خواست اخبار منفی درباره ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را بشنود گفت: «من فکر می‌کنم آنقدر از بابت پیش کشیدن مرتب بحث روسیه زخم خورده بودم که او احتمالا نمی‌خواست از من چیزی در این باره بشنود.»

اظهارات جان بولتون پس از آن بیان می‌شود که کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای هرگونه «اطلاع شخصی» دونالد ترامپ از ادعاهای پاداش روسیه به شبه‌نظامیان طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی را رد کرده است.

سی‌ان‌ان پیش‌تر به نقل از منابع اطلاعاتی خود گزارش داده بود که قضیه پاداش روسیه به شبه نظامیان طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی، به اطلاع مقامات ارشد شورای امنیت ملی، شامل جان بولتون رسیده بود و آن‌ها بودند که در نهایت تصمیم می‌گرفتند این خبر به رئیس جمهور اطلاع داده شود یا نه.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا روز ۲۷ ژوئن در گزارشی ادعا کرده بود تحقیقات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در خلال مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ بیست سالۀ افغانستان، بطور مخفیانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان از جمله سربازان آمریکایی را بکشند.

نیویورک تایمز نوشته است که گزارش این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس به بحث گذاشته است.

با این حال آقای ترامپ در واکنش به این گزارش که تکذیب روسیه و طالبان را نیز در پی داشت، گفت: «کسی به من، مایک پنس که معاونم یا مارک میدوز، رئیس کارکنان کاخ سفید درباره حمله کذایی به نیروی ما در افغانستان از سوی روسیه اطلاعی نداده است.»

وی با حمله به روزنامه نیویورک تایمز، مطلب این رسانه را «خبر جعلی» توصیف کرده و گفته بود که حملات زیادی به نیروهای آمریکایی در افغانستان صورت نگرفته است. وی همچنین بار دیگر این ادعا را تکرار کرد که هیچ رئيس جمهوری در تاریخ آمریکا به اندازه او نسبت به دولت روسیه سختگیر نبوده است.

همزمان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز با رد گزارش نیویورک تایمز گفته که اعضای این گروه چنین پیوندی با واحد جاسوسی کشور دیگر ندارند و این گزارش صحت ندارد. وی معتقد است که چنین ادعاهایی برای بدنام کردن طالبان است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید