نگرانی وکلای ترکیه از به خطر افتادن استقلال کانون‌های وکلا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نگرانی وکلای ترکیه  از به خطر افتادن  استقلال کانون‌های وکلا
کپی رایت  AFP

حزب حاکم ترکیه روز سه شنبه ۳۱ ژوئن لایحه‌‌ای را برای تغییر نظام کانون‌های وکلا در این کشور ارائه داد که به گفته منتقدان آن می‌تواند استقلال و تاثیرگذاری وکلا را تحت ‌الشعاع قرار دهد. وکلای معترض روز چهارشنبه در مخالفت با این لایحه در چند شهر ترکیه دست به اعتراض زدند.

به گفته منتقدان اگر این لایحه در پارلمان ترکیه، جایی که حزب عدالت و توسعه (AKP) اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارد به تصویب برسد آینده استقلال کانون‌های وکلا در ترکیه در معرض خطر قرار می‌گیرد.

لایحه پیشنهاد شده توسط حزب عدالت و توسعه ترکیه به متخصصان حقوقی اجازه می‌دهد تا کانون‌های خود را تاسیس کنند. بدین ترتیب در هر یک از استانهای ترکیه چندین کانون وکلا خواهد داشت. براساس قانون کنونی در هر استان ترکیه تنها یک کانون وکلا شکل می‌گیرد.

حزب عدالت و توسعه: هدفمان ایجاد رقابت است

حزب عدالت و توسعه می‌گوید این تغییرات موجب ایجاد رقابت در حوزه حقوقی می‌شود اما وكلاى ترکیه نگرانند كه این لایحه به طور چشمگیری قدرت نظارتى کانون‌های وکلا را تضعیف كند و امکان انتقاد به دولت را کاهش دهد.

در بیانیه شورای صنفی وکلای ترکیه مستقر در بروكسل، گروهی از وکلا از دولت ترکیه خواستند تا از اتخاذ هر تصمیمی که استقلال و آزادی حرفه‌ای آنها را به خطر اندازد، خودداری كند.

تلاش برای تصویب لایحه تا پیش از برگزاری انتخابات

انتخابات کانون‌های وکلا در ترکیه ماه اکتبر برگزار خواهد شد و حزب عدالت و توسعه بنا دارد لایحه مورد نظرش را تا پیش از برگزاری این انتخابات به تصویب برساند.

«نمی‌توان وکلای مدافع را ساکت کرد»

کانون‌های وکلا در ترکیه تا حدودی به عنوان منتقد سیاست‌های دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در زمینه حقوق بشر و حاکمیت قانون شناخته می‌شوند.

معترضان نه تنها در شهر استانبول که در آنکارا و آدانا نیز به خیابان آمدند. در آنکارا پلیس جلوی معترضان را گرفت. در شهر آدانا نیز پلیس برای متفرق کردن صدها وکیل معترض از اسپری فلفل استفاده کرد. معترضان در این تجمع شعار می‌دادند که «نمی‌توان وکلای مدافع را ساکت کرد»