واشنگتن و ریاض بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کردند

واشنگتن و ریاض بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کردند
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای هوک که به عربستان سعودی سفر کرده روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در ریاض تاکید کرد: «لغو تحریم تسلیحاتی مشوقی است برای تهران و راه را برای یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه هموار خواهد کرد.»

آگهی

مسئولان عربستان و ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شدند و هشدار دادند که لغو این تحریم‌ها با توجه به «نقش تهران در تسلیح حوثی‌های یمن» تبعات سنگینی برای امنیت منطقه به همراه خواهد داشت.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از برجام صادر شد تحریم تسلیحاتی ایران را تا ماه اکتبر سال جاری تضمین کرد اما واشنگتن پس از خروج یکجانبه از برجام و اعمال سنگین‌ترین تحریم‌های اقتصادی بر ضد تهران اینک مصمم است به‌رغم مخالفت احتمالی اروپا با قطعنامه‌ای که خود به آن رای داده‌اند تحریم‌ تسلیحاتی بر ضد تهران را به شکلی نامحدود تمدید کند.

واشنگتن از ابتدای سال جاری میلادی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به حمایت از پیشنهاد ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ترغیب کرد.

بریان هوک، مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا و کلی کرفت، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد پیش‌تر اعلام کرده بودند که پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران از سوی ایالات متحده در اختیار شورای امنیت قرار گرفته است.

آقای هوک که به عربستان سعودی سفر کرده روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در ریاض تاکید کرد: «لغو تحریم تسلیحاتی مشوقی است برای تهران و راه را برای یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه هموار خواهد کرد.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران سپس مدعی شد که دو محموله تسلیحاتی ارسالی از ایران از نوامبر گذشته تاکنون در یمن کشف و شناسایی شده و محموله‌های دیگری از تسلیحات نیز پیش‌تر در راه ارسال از سوی تهران برای شبه نظامیان یمنی توسط نیروهای ائتلاف کشف و ضبط شده است.

وی که در کنار عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سخن می‌گفت، در ادامه تاکید کرد: «شورای امنیت نمی‌تواند پذیرای چنین مسئله‌ای باشد.»

نقش ایران در تسلیح شبه نظامیان یمنی و حمله به تاسیسات آرامکو

مسئولان سعودی این کنفرانس خبری را با تکه‌هایی از لاشه موشک‌ها و پهپادهایی که به گفته ریاض از سوی ایران در اختیار حوثی‌های یمن قرار گرفته و در جریان حملات اخیر به شهر‌های عربستان از آنها استفاده شده بود، صحنه‌آرایی کرده بودند.

ایران حامی جنبش انصار‌الله در یمن است که از سال ۲۰۱۵ تاکنون پس از مداخله نظامی مستقیم نیروهای ا‌ئتلاف تحت رهبری عربستان در یمن جنگی نیابتی را با ریاض در این کشور پیش می‌برد.

تهران همواره اتهام‌های مطرح شده از سوی مقامات عربستان و آمریکا و حتی ادعای کارشناسان سازمان ملل متحد را در خصوص دست داشتن در حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان رد و ارسال هرگونه تسلیحات به یمن را تکذیب می‌کند.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان نیز در این کنفرانس خبری با طرح این ادعا که «ایران در پی تسلیح سازمان‌های تروریستی است» گفت: «اگر تحریم‌های تسلیحاتی بر ضد ایران برداشته شود این کشور جریح‌تر می‌شود و رویکردی تهاجمی‌تر اتخاذ خواهد کرد.»

سازمان ملل متحد اوایل سال جاری با انتشار گزارشی تایید کرد که تکه‌های موشک کروز و پهپادهای استفاده شده در جریان حملات سپتامبر گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان حکایت از آن دارد که حمله توسط حوثی‌ها انجام نشده و سلاح‌های به کار رفته ساخت ایران بوده است.

این حمله که همچنان از سوی واشنگتن و ریاض به تهران نسبت داده می‌شود، برای مدت‌ها عملیات تولید و صادرات نفت توسط عربستان، نخستین صادرکننده نفت خام در جهان را با اختلال همراه کرد.

تهدید واشنگتن به بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت

مایک پمپئو اوایل ماه جاری تاکید کرده بود که کشورش دیگر اجازه خرید سلاح‌های متعارف را به ایران نخواهد داد. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین چندی پیش تهدید کرد در صورت تمدید نشدن تحریم تسلیحانی ایران کشورش در جهت بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قدم برخواهد داشت.

این در حالیست که مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد به تازگی گفته است بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد عملا پایانی خواهد بود بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان تهران و قدرت‌های جهانی و ایران را از کلیه تعهداتش در این چارچوب رها خواهد ساخت.

پاریس، برلین و لندن که برغم خروج یکجانبه واشنگتن از برجام همچنان می‌کوشند تا این توافق بین‌المللی را زنده نگه دارند پیش‌تر برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چراغ سبز نشان داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین خواستار نشست پنج عضو دائم شورای امنیت با حضور ایران و آلمان شد

رئیس جمهوری اوکراین وارد عربستان شد؛ گفتگوهای صلح زلنسکی و بن‌سلمان در ریاض

حرکت جنجالی رونالدو در لیگ عربستان؛ ستاره پرتغالی النصر در خطر محرومیت قرار گرفت