ابراز نگرانی سازمان ملل از تغییر روش‌های قاچاق و افزایش ناخالصی مواد مخدر

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ابراز نگرانی سازمان ملل از تغییر روش‌های قاچاق و افزایش ناخالصی مواد مخدر
کپی رایت  AP Photo

سازمان ملل متحد در آستانه روز جهانی مبارزه با قاچاق مواد مخدر با انتشار گزارشی نسبت به تشدید تبعات و خطر‌ات مرتبط با تجارت مواد مخدر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به کشورها هشدار داد.

در این گزارش از مواردی چون افزایش قابل پیش‌بینی ظرفیت قاچاق مواد مخدر، مصرف موادی پرضررتر از معمول و کاهش بودجه عمومی بخش سلامت و درمان به عنوان تبعات سنگین ناشی از تاثیر همه‌گیری بیماری کووید۱۹ بر تجارت موارد مخدر نام برده شده است.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرمِ سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود به مقایسه تاثیر بیماری همه‌گیر کووید۱۹ بر بازار مواد مخدر با تبعات بحران مالی سال ۲۰۰۸ اشاره کرده و نوشته است: «افزایش نرخ بیکاری و کاهش فرصت‌های اقتصادی زمینه سوق دادن فقرا و افراد آسیب‌پدیر را به سوی فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط با مواد مخدر از جمله تولید و قاچاق این مواد فراهم می‌کند.»

مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در این گزارش یادآور شد: «بحران سلامت ناشی از همه‌گیری کووید۱۹ و کاهش رشد اقتصادی در حالی زمینه مصرف و قاچاق مواد مخدر را تشدید می‌کند که ظرفیت سیستم‌های بهداشتی و اجتماعی کشورها اشباع شده و جوامع درگیر با ویروس کرونا تمام توان خود را برای مقابله با بحران سلامت به خرج داده‌اند.»

این نهاد سازمان ملل همچنین نگران است که دولت‌ها در شرایط کنونی مجبور شوند از اعتبارات اختصاص یافته به پیش‌گیری از استعمال مواد مخدر و درمان مصرف کنندگان بکاهند و بودجه مبارزه بین‌المللی با قاچاق مواد مخدر را نیز کاهش دهند.

در گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرمِ سازمان ملل متحد از کشورها خواسته شده است تا همکاری و همبستگی بیشتری در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر و آسیب‌شناسی‌های مرتبط با تبعات مصرف و تجارت این مواد از خود نشان دهند و به ویژه از کشورهای در حال توسعه در این خصوص حمایت و پشتیبانی کنند.

سازمان ملل در این گزارش یاد آور می‌شود که بسته شدن مرزها و اِعمال دیگر محدودیت‌های سخت‌گیرانه در دوره اوج شیوع بیماری کووید۱۹ علاوه بر کمبود مواد مخدر و افزایش قیمت آن در بازار زمینه ساز تولید و پخش موادی با کیفیت بسیار پایین و ضررهای بیش از معمول شده است.

قاچاقچیان مواد مخدر در این شرایط به خصوص برای انتقال کوکائین از آمریکای جنوبی به اروپا ترجیح می‌دهند بیشتر به مسیر‌های دریایی روی بیاورند. محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا همچنین سبب می‌شود تا تجارت آنلاین مواد مخدر از طریق «دارک‌ نت» و نیز فروش و ارسال این محصولات از طریق پست با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه شود.

این شرایط در حالی رقم می‌خورد که جهان در حال حاضر با دوره افزایش مصرف مواد مخدر به خصوص در کشورهای در حال توسعه روبرو است.

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده حدود ۲۶۹ میلیون نفر در سراسر جهان سال ۲۰۱۸ میلادی اقدام به مصرف مواد مخدر کرده‌اند که این میزان ۳۰ درصد بیشتر از مصرف این مواد در سال ۲۰۰۹ بوده است.

ماری جوانا پرمصرف‌ترین ماده مخدر در سال ۲۰۱۸ بوده است به نحوی که حدود ۱۹۲ میلیون نفر در جهان مصرف‌کننده این محصول گیاهی بوده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید