مقامات کرد سوریه در حال مذاکره برای معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اسکناس دو هزار لیره سوریه
اسکناس دو هزار لیره سوریه   -  Copyright  AP Photo

یکی از مسئولان ارشد نیروهای کرد در شمال شرق سوریه می گوید که این نیروها در حال مذاکره با متحدان خود در ائتلاف تحت رهبری آمریکا هستند تا از تحریم های واشنگتن علیه دولت سوریه مستثنی شوند.

تحریم های ایالات متحده علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از هفته گذشته به اجرا در آمده است. مقامات آمریکایی تاکید می کنند که این تحریم ها آغازگر دوره ای از فشارهای مستمر اقتصادی و سیاسی بر بشار اسد خواهد بود. آنها امیدوار هستند که دولت سوریه در مقابل این فشارها با پایان جنگ داخلی و تلاش برای دستیابی به راه حلی سیاسی برای این مناقشه موافقت کند.

شبه نظامیان کرد که به ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا در سوریه در نبرد علیه گروه داعش یاری رساندند اکنون کنترل بخش هایی از شمال شرق این کشور را در اختیار دارند. در این مناطق از لیره یا پوند، واحد پول سوریه استفاده می شود. ساکنان مناطق تحت کنترل نیروهای کرد همچنین از طریق بازرگانان محلی با مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی مبادلاتی انجام می دهند.

بدران چیا کرد، معاون شورای اجرایی حکومت محلی کردها در شمال شرق سوریه در مورد تحریم های آمریکا گفت: «[این تحریم ها] تا حد زیادی باعث افزایش قیمت ها می شود و مبادلات تجاری با داخل سوریه را تضعیف می کند. از سوی دیگر گذرگاه های مرزی با عراق بسته است و به این ترتیب منطقه [تحت کنترل کردها] اکنون تحت محاصره اقتصادی است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا تاکنون واکنشی به سخنان این مقام ارشد کردهای سوریه نشان نداده است.

بنا به تحریم های آمریکا علیه دمشق که «قیصر» (سزار) نام گرفته است واشنگتن اموال هر فرد با نهادی را که با سوریه معامله کند توقیف خواهد کرد. نام تحریم های جدید واشنگتن علیه سوریه به اسم رمز یک عکاس ارتش این کشور اشاره دارد که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ هزاران عکس از کشتار دسته جمعی، شکنجه و دیگر جنایت ها در سوریه را به ثبت رساند. مستندات این عکاس مبنای گزارشی علیه ارتش سوریه بود که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.

تحریم های آمریکا علیه سوریه اقتصاد این کشور جنگ زده را که در رکود به سر می برد بیش از پیش تحت فشار قرار خواهد داد. ارزش لیره یا پوند، واحد پول سوریه طی هفته های گذشته به شدت کاهش یافته است. این در حالی است که در گزارش سال گذشته کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تخمین زده شده بود که ۸۳ درصد از مردم سوریه زیر خط فقر زندگی می کنند.

در مقابل ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا تاکید می کند که تحریم های «قیصر» مانع از ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه نخواهد شد و فعالیت های این ائتلاف برای «برقراری ثبات» در شمال شرق سوریه را نیز تحت تاثیر قرار نخواهد داد.