Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بشار اسد نخست وزیر سوریه را برکنار کرد

Syrian Prime Minister Imad Khamis listens to Secretary of Iran's Supreme National Security Council Ali Shamkhani in a meeting in Tehran, Iran.
Syrian Prime Minister Imad Khamis listens to Secretary of Iran's Supreme National Security Council Ali Shamkhani in a meeting in Tehran, Iran. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اینکه دلیل مشخصی برای برکناری عماد خمیس، نخست وزیر سوریه او اعلام نشده است با این حال دولت وی در هفته‌های اخیر در ارتباط با مدیریت بحران اقتصادی رو به تشدید سوریه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

آگهی

بشار اسد، رئیس جمهوی سوریه روز پنجشنبه و همزمان با تشدید بحران اقتصادی سوریه، عماد خمیس، نخست وزیر این کشور را برکنار کرد.

عماد خمیس ۵۸ ساله در ژوئن ۲۰۱۶ بعنوان نخست وزیر سوریه انتخاب شد. وی پیش از آن وزیر برق دولت این کشور بود. با اینکه دلیل مشخصی برای برکناری او اعلام نشده است با این حال دولت وی در هفته‌های اخیر در ارتباط با مدیریت بحران اقتصادی سوریه مورد انتقاد‌های شدید قرار گرفته بود.

در یکی از جلسات پارلمان سوریه، اشواق عباس نماینده مجلس بحران اقتصادی را به سیاست نادرست دولت نسبت داد.

در پی این برکناری، رئیس جمهوری سوریه در حکمی حسین عرنوس، وزیر آب سوریه را بعنوان نخست وزیر جدید سوریه معرفی کرد و قرار است وی تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی سوریه در ۱۹ ژوئیه این پست را برعهده بگیرد.

تشدید بحران اقتصادی در این کشور باعث شده است که ارزش لیره سوریه به شدت نزول کند و به انفجار تورم و همچنین اعتراضات مردمی در مناطق تحت کنترل رژیم اسد بیانجامد. معترضان اخیرا در شهر «سویدا» و در اعتراض به شرایط وخیم اقتصادی کشور، تظاهرات ضد دولتی برگزار کردند.

با اینکه بطور رسمی ۷۰۰ لیره سوریه با یک دلار آمریکا مبادله می شود با این حال در بازار آزاد یک دلار آمریکا با ۳ هزار لیره سوریه قابل معامله است.

پیش از آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱، یک دلار آمریکا با ۴۸ لیره سوریه معامله می شد.

کارشناسان بحران پولی و تورم کنونی سوریه را به قرنطینه مرتبط با شیوع جهانی ویروس کرونا که فعالیت‌های اقتصادی را کاهش داده است، بحران اقتصادی لبنان و ترس از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه سوریه نسبت می دهند.

لبنان در ماههای گذشته با کاهش شدید ارزش پول ملی و کمبود دلار مواجه شد و به همین خاطر این کشور دیگر نمی تواند مانند گذشته بازاری دسترس در تهیه دلار برای مقامات و بازرگانان سوریه‌ای باشد.

همچنین کارشناسان تصویب تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه مقامات سوریه‌ای که در ماه ژوئن به اجرا گذاشته می شود را از دیگر دلایل تشدید بحران اقتصادی سوریه ارزیابی می کنند.

از ماه مه ۲۰۱۹ تاکنون بهای مواد غذایی در سوریه ۱۳۳ درصد افزایش یافته است که نتیجه آن فقر بیشتر مردمی است که ۹ سال است در شرایط جنگی زندگی می کنند.

بر اساس گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، ۹.۳ میلیون نفر در سو ریه در ناامنی غذایی به سر می برند و بحران کنونی می تواند به بدترشدن شرایط زندگی مردم بیانجامد.

کارشناسان مسائل سوریه اختلاف غیر منتظره بین مقامات سوریه با رامی مخلوف، ثروتمندترین تاجر سوریه و پسر دایی بشار اسد را نیز در تزلزل اعتماد تاجران سوریه و تشدید بحران اقتصادی موثر ارزیابی می کنند.

وضعیت اقتصادی در حالی در سوریه رو به وخامت گذاشته است که حدود ۹ سال جنگ در سوریه تاکنون به کشته شدن بیش از ۴۰۰ هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها سوریه‌ای انجامیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش فرانس پرس از انتخابات پارلمانی سوریه؛ نامزدهایی تحت تحریم با وعده‌های معیشتی

مقامات کرد سوریه در حال مذاکره برای معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند

حمله هوایی شبانه به شرق سوریه؛ بهروز واحدی از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شد