تحریم‌های «قیصر» آمریکا چیست و چه بر سر اقتصاد سوریه می‌آورد؟

تحریم‌های «قیصر» آمریکا چیست و چه بر سر اقتصاد سوریه می‌آورد؟
Copyright Uncredited/AP
Copyright Uncredited/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحریم‌های فلج‌کننده قیصر می‌تواند چشم‌اندازی از موج جدید ناآرامی‌های مدنی علیه دولت بشار اسد در سوریه را به تصویر بکشد.

آگهی

ایالات متحده آمریکا شدیدترین تحریم‌ها را علیه سوریه فعال کرد، تحریم‌هایی که هدفش نابودی اقتصاد این کشور و مجبور کردن بشار اسد به پذیرش مذاکرات تحت نظر سازمان ملل متحد است تا جنگ داخلی تقریبا ده ساله این کشور به پایان برسد.   

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئن در رشته توییتی با اعلام این مطلب اجرایی شدن تحریم‌های جدید آمریکا علیه سوریه «قیصر» (سزار) را اعلام کرد. اما درباره تحریم‌های سزار چه می‌دانیم؟

تحریم «قیصر» یا «سزار» چیست؟

واشنگتن می‌گوید این تحریم‌ها برای مجازات بشار اسد، رئيس جمهوری سوریه و همچنین دیگر مقامات ارشد این کشور فعال می‌شوند. تحریم‌هایی که به بیان آمریکا هدفش «مجازات کسانی است که از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون علیه مردم این کشور جنایات متعددی انجام داده‌اند.»

این تحریم‌ها به طور موثر مانع از همکاری و تجارت و سرمایه‌گذاری هر کشور، نهاد و فردی در سراسر جهان با مقامات دولتی یا نهادهای سوریه‌ای می‌شود. همچنین این تحریم‌ها اجازه بازسازی کشور جنگ زده سوریه را نیز نخواهد داد. واشنگتن همچنین افراد و گروه‌هایی که از کشورهای همسایه سوریه مانند عراق، لبنان و اردن در قاچاق کالا به سوریه نقش داشته‌اند را نیز مورد هدف قرار داده است.

نام تحریم‌های سزار در واقع اسم رمز یک عکاس پزشکی قانونی سوری است که به صورت قاچاقی هزاران عکس از قربانیان شکنجه نیروهای دولتی و امنیتی سوریه را مستند و آشکار کرده است.

واکنش سوریه

بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئن از طریق ویدیو کنفرانس شرکت کرد تحریم‌های جدید آمریکا را مصداق «تروریسم اقتصادی» خواند و افزود: «این که از یک طرف آمریکا با اعمال تحریم‌ها، مردم سوریه را هدف قرار داده است و از طرف دیگر نماینده آمریکا نسبت به وخیم‌تر شدن شرایط زندگی شهروندان سوری هشدار می‌دهد و آن را به گردن دولت دمشق می‌اندازد، چیزی جز علائم اسکیزوفرنی سیاسی نمی‌تواند باشد»

این تحریم‌های سوریه در حالی اجرایی می‌شود که اقتصاد این کشور روزهای دشواری را سپری می‌کند. ضمن اینکه سوریه با مشکلات رکود اقتصادی حاکی از دوران جنگ داخلی رنج می‌برد آنها همچنین با عواقب ناشی از بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.

تحریم‌های قیصر چه بر سر سوریه می‌آورد؟

واقعیت این است که این تحریم‌ها فشار زیادی بر دولت بشار اسد وارد می‌کند. او که تقریبا در نبرد نظامی با مخالفان داخلی و خارجی خود در کشور به پیروزی دست یافته، اکنون ممکن است با خطر تجدید ناآرامی‌های مدنی رو به رو شود. این خطر زمانی جدی‌تر جلوه می‌کند که بدانیم طبق داده‌های سازمان ملل، بیش از ۸۰ درصد مردم این کشور در فقر زندگی می‌کنند.

از سوی دیگر تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حال حاضر دارایی های دولت سوریه و صدها شرکت و فرد را مسدود کرده است. واشنگتن همچنین آمریکایی‌ها را از صادرات به سوریه یا سرمایه گذاری در آن کشور منع کرده و معاملات نفت و گاز با این کشور را محدود می‌کند.

تحریم های جدید، شدیدترین و جدی‌ترین محدودیت‌ها و مجازات‌ها را علیه تمام کسانی که در کل جهان در بخش‌های ساخت و ساز، مهندسی، انرژی و یا حمل و نقل هوایی با سوریه همکاری کنند، اعمال می‌کند.

دیگر نکته مهم این که تحریم‌ها برای نخستین بار کسانی که با اشخاص روسی و ایرانی در سوریه سر و کار دارند را نیز مورد هدف قرار می‌دهد.

اثرات اقتصادی «قیصر» بر اقتصاد منطقه

انتظار می رود که این تحریم‌ها سهم سوریه را از اقتصاد جهانی به طرز چشمگیری کاهش دهد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دمشق در حال جلب سرمایه‌گذاران خارجی برای تامین اعتبار لازم برای بازسازی کشور خود است.

همچنین این مسئله می‌تواند بر بحران لبنان نیز اثرگذار باشد. بانک های لبنانی مدت‌هاست که به عنوان دروازه‌ای برای بازرگانان سوری به روی اقتصاد و تجارت جهان عمل می‌کنند. بسیاری از تجار سوریه پول‌های خود را در بانک‌های لبنانی قرار داده‌اند و معاملات خود را از مسیر لبنان به انجام می‌رسانند.

دنی مکی روزنامه‌نگار و تحلیلگر بریتانیایی مسائل خاورمیانه در این خصوص می‌گوید: «لبنان نه تنها کارت اقتصادی خارج از زندان برای سوریه به شمار می‌رفت بلکه قلب تپنده جامعه تجار سوریه نیز محسوب می‌شود.»

همین حالا هم اثرات این تحریم‌ها بر اقتصاد سوریه قابل مشاهده است. پوند، واحد پول ملی سوریه در هفته‌های اخیر به شدت با کاهش ارزش مواجه شده و به پایین‌ترین میزان ارزش در مقابل دلار آمریکا رسیده است. قیمت کالاهای اساسی در کشور افزایش یافته و این در حالیست که یافتن برخی از کالاهای اساسی مانند برنج و شکر و دارو بسیار دشوار شده است.

در انتظار ناآرامی‌های جدید؟

خطر فروپاشی اقتصادی سوریه می‌تواند چشم‌اندازی از آغاز دور جدیدی از ناآرامی‌های مدنی در کشور را به تصویر بکشد. هفته گذشته در شهر جنوبی سویدا که تحت کنترل دولت قرار دارد، ده‌ها نفر در اعتراض به تورم و گرانی و مشکلات اقتصادی به خیابان‌ها آمدند و خواهان کنار رفتن بشار اسد از قدرت شدند. همچنین برخی از معترضین شعار «او که مردم خود را گرسنه می‌کند، خیانتکار است» سر می‌دادند.

دایانا دارک، نویسنده بریتانیایی که متخصص مسائل سوریه است در یک گفتگوی تلویزیونی با یورونیوز می‌گوید: «من فکر می‌کنم فشار علیه نظام سوریه هیچ‌گاه تا این اندازه شدت نگرفته است.»

خانم دارک ادامه می‌دهد: « بشار اسد سعی کرده نشان دهد که بر اوضاع کشور کنترل دارد اما من فکر می‌کنم نشانه‌هایی که ما می‌بینیم حاکی از این است که او واقعا کنترلی بر شرایط کشور ندارد. به نظرم او بسیار نگران چشم‌انداز آینده کشور است و می‌توان انتظار داشت که نظام سوریه از درون از هم بپاشد.»

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید

حمله هوایی شبانه به شرق سوریه؛ بهروز واحدی از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شد