نخست وزیر استرالیا: هدف حملهٔ سایبری کینه‌توزانهٔ یک دولت قرار گرفتیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست وزیر استرالیا: هدف حملهٔ سایبری کینه‌توزانهٔ یک دولت قرار گرفتیم
کپی رایت  AP Photo

نخست وزیر استرالیا روز جمعه اعلام کرد نهادهای دولتی، خدمات عمومی و سازمان‌های تجاری این کشور از سوی یک «نهاد دولتی» خارجی زیر حملهٔ گستردهٔ سایبری قرار گرفته‌اند.

اسکات موریسون، که در یک نشست خبری فوری شرکت کرده بود دربارهٔ خطرات خاص هشدار داد و گفت: «این فعالیت‌ها، سازمان‌های استرالیایی اعم از دولت، صنایع،‌ سازمان‌های سیاسی، آموزشی، بهداشتی و درمانی، دیگر بخش‌های خدماتی و زیرساختی را هدف قرار داده‌اند.»

وی این حملات را «کینه‌توزانه» توصیف کرد و یک سازمان پیشرفتهٔ دولت‌نهاد را مسئول آنها برشمرد اما نامی از کشور مورد نظر نبرد.

کشورهای چین، روسیه، ایران، اسرائيل و ایالات متحده و نیز شماری از کشورهای اروپایی جنگ‌افزارهای سایبری خود را توسعه داده‌اند.

نخست‌ وزیر استرالیا همچنین دربارهٔ نوع این حملات جزئیات بیشتری نداد ولی اعلام کرد:‌ «این خطرات جدید نیستند اما خطرات خاصی هستند.» وی همچنین به سازمان‌ها و نهادهای کشورش هشدار داد بیش از پیش مراقب باشند.

اما از آنجا که در میانهٔ بگومگوهای اخیر میان سیدنی و پکن، چینی‌ها اخیرا تحریم‌هایی را علیه محصولات استرالیا اعمال کرده‌اند، سویهٔ این اتهام‌ها بیش از همه متوجه چین است.

استرالیا اخیرا خواستار تحقیقات دربارهٔ منشأ ویروس کرونا در چین شده بود و مقامات سیدنی گفتند که چین با اطلاع‌رسانی غلط سبب شیوع هرچه بیشتر این بیماری همه‌گیر شده است. آنها همچنین چین را به «قلدربازی» اقتصادی محکوم کردند.

از سوی دیگر پکن نیز که دربارهٔ سیاست‌های خارجی چالش‌برانگیزش بیش‌ازپیش انتقادی را بر نمی‌تابد، به دانشجویان و گردشگرانش گفته به استرالیا نروند و تهدید کرده که تحریم‌های بیشتری علیه این کشور وضع خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید